Námitky Kapsche proti mýtnému tendru prověří antimonopolní úřad. Nařídil mu to jeho předseda

Námitkami firmy Kapsch k mýtnému tendru se bude muset zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Úřadu, který předtím řízení o námitkách Kapsche zastavil, to nařídil jeho předseda Petr Rafaj. Antimonopolní úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Kapsch proti mýtnému tendru, který vyhrálo konsorcium CzechToll a SkyToll, podal námitky minulý rok. Kapsch za zásadnější rozhodnutí než to současné považuje očekávané stanovisko k platnosti smlouvy.

Brno (Aktualizováno: 17:30 9. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapsch, mýtný systém na dálnicích

Kapsch, mýtný systém na dálnicích | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Úřad a poté i předseda antimonopolního úřadu v prosinci řízení o námitkách zastavil poté, co úřad rozhodl, že tendr neporušil zákon. Rafaj tehdy uvedl, že to je jediný možný postup vzhledem k tomu, že smlouva na předmět zakázky už byla uzavřena.

„Ve zrušeném výroku Úřad v napadeném rozhodnutí zastavil správní řízení v částech týkajících se možného netransparentního postupu při zpřístupnění dokumentace k zakázce, údajně nepravdivým informacím poskytovaným zadavatelem a diskriminačnímu přístupu zadavatele k navrhovateli,“ uvedl předseda úřadu Petr Rafaj.

Rozhodněte o námitkách Kapsche, nařídil soud antimonopolnímu úřadu ve sporu o tendr na mýtné

Číst článek

Rafaj rozhodoval znovu o rozkladu Kapsche proti rozhodnutí úřadu o několika částech. Námitky rozkladu uznal pouze u části II, která se týkala zastavení řízení o námitkách, v ostatních částech rozklad Kapsche zamítl. 

Jak uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO), Rafaj nedal za pravdu námitkám firmě Kapsch, pouze vyzval k lepšímu odůvodnění jednoho z výroků. Přípravy na nový systém tak podle Kremlíka nadále pokračují. 

Kapsch pondělní rozhodnutí komentovat jen stručně. „Kdyby se ÚOHS řídil zákony i vlastní ustálenou rozhodovací praxí, tak by k řádnému projednání našich námitek došlo už loni na podzim, ještě než ministerstvo dopravy stihlo protiprávně podepsat mýtnou smlouvu s konsorciem CzechToll/SkyToll,“ podotkl mluvčí firmy David Šimoník.

Zásah soudu

Dříve úřad firmě Kapsch vytkl, že jako navrhovatel neuvedl, jaká mu byla způsobena újma na právech. To je předpokladem pro to, aby úřad vůbec přezkoumal postup zadavatele. Rafaj uvedl, že s tímto věcným závěrem souhlasí. Přesto výrok zrušil a rozhodl, že úřad se má zabývat legitimací navrhovatele k podání návrhu na přezkum. 

Kapsch napadl rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže u Krajského soudu v Brně, který mu vyhověl a nařídil úřadu aby o námitkách rozhodl. Úřad proti rozsudku podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu a případem se nezabýval, protože čekal na rozhodnutí o své stížnosti.

Kapsch proto v červenci podal ke Krajskému soudu v Brně další žalobu na nečinnost úřadu. Krajský soud pak nařídil antimonopolnímu úřadu, aby o námitkách Kapsche rozhodl bez ohledu na řízení u Nejvyššího správního soudu do 9. září.

pak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme