Námraza způsobila kalamitu na silnicích

Nepřízeň počasí způsobila na řadě míst republiky problémy řidičům. Nejhorší situace byla na Semilsku, kde ráno silnice pokryl led. Silničáři tam proto vyhlásili kalamitní stav, který trval až do poledne. Kromě řady vedlejších vozovek byla nesjízdná i silnice spojující Semily a Železný Brod. Meteorologové nepředpokládají, že by se podobná situace mohla o nadcházejícím víkendu opakovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

náledí na Semilsku

náledí na Semilsku | Foto: Radek Petrášek

Situaci na silnicích semilského okresu před polednem Českému rozhlasu popsal ředitel tamní Správy a údržby silnic Miroslav Mach. Jak řekl, v důsledku vyšších teplot už mrholení přestalo namrzat a hlavní silnice jsou po chemickém posypu holé a mokré. "Samozřejmě dopravně méně zatížené silnice v horských částech jsou pořád ještě pod tou ledovkou, ale měli bychom se tam kolem poledne dostat a mělo by to být posypané všechno".

Nepříjemné překvapení v podobě namrzlých vozovek ráno připravila zima také na Vysočině. Snad nejhorší byla situace na Žďársku. Některé autobusové spoje měly více než hodinové zpoždění. Podle výrobního náměstka Správy a údržby silnic ve Žďáru nad Sázavou Jiřího Kašpárka byl nejkritičtější stav na silnici mezi Žďárem a Novým Městem na Moravě. Dopravu tam ochromily těžké nákladní automobily, jejichž řidiči se obávali sjíždět z kopců po namrzlé silnici.

Noční pokles teplot se projevil tvorbou námrazy i na silnicích v západních Čechách, a to zejména v podhůří v místech s výraznými teplotními zlomy a také v okolí vodních toků a dálničních nadjezdů. Prakticky z celých západních Čech byl v ranních hodinách hlášen strmý nárůst počtu dopravních nehod.

S vytvářením námrazy v noci na sobotu meteorologové nepočítají. Přesto by řidiči měli jezdit hlavně v ranních hodinách s nejvyšší opatrností. Radiožurnálu to řekl Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze. "Dnešní ranní kalamitní stav by se už opakovat neměl, protože ani v noci ani o víkendu neočekáváme mrznoucí srážky. Nicméně teploty se budou v noci a ráno pohybovat pod bodem mrazu, takže vlhké a mokré vozovky mohou místy namrzat a navíc by se v nočních a ranních hodinách mohly také místy vytvářet mrznoucí mlhy".

Ivana Bernáthová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme