Napadení českých webů už řeší NBÚ. Podle expertů jich bude přibývat

Sílícími internetovými útoky v Česku se bude zabývat i Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Žádá o spolupráci všechny, na jejichž weby se útočníci zaměřili. Informace úřad zanalyzuje a případně pomůže s řešením. Experti na kybernetickou bezpečnost přitom varují, že útoků bude přibývat a ne všechny firmy jsou na ně dobře připravené.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Porušování pracovních práv je v Česku častým jevem

Porušování pracovních práv je v Česku častým jevem | Foto: Free Digital Photos

Dnes se terčem útoků stalo několik tuzemských bank, hlavně jejich internetové bankovnictví, weby pražské burzy i centrální banky a odpoledne také internetové připojení ČTK.

Za poslední dva dny to samé zažily některé zpravodajské servery a jeden vyhledávací portál. Útočníci vždy použili takzvanou DDoS metodu, tedy cílené přetížení serverů, které zahltí tisícovky dotazů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu internetových útoků se věnovaly Ozvěny dne Radiožurnálu s nezávislým konzultantem Jiřím Nápravníkem a předsedou vědeckého grémia České bankovní asociace Luďkem Niedermayerem

Podle Jiřího Nápravníka, samostatného konzultanta v oblasti informačních systémů, je současná vlna útoků užitečná v tom, že se o problému začalo mluvit. Řada firem a institucí totiž zabezpečení svých sítí podceňuje.

„Situace v rovině internetové bezpečnosti je u nás různorodá. Jsou firmy i státní organizace, kde by si útočníci vylámali zuby, ale jak se ukázalo, jsou i takové, kde je to hodně špatné, slušně řečeno,“ upozorňuje expert.

Velké banky čelily webovému útoku. Data ani peníze prý v ohrožení nebyly

Číst článek

Zejména banky si dnes podle něj uřízly velkou ostudu. „Obrana něco stojí. Lidsky musíte mít nějakého odborníka, musíte ho zaplatit, musíte mu dát čas, i v rovině technologie musíte koupit nějakou bedýnku, která stojí statisíce a spíš miliony v případě bank. A ty banky do toho nešly,“ říká Nápravník.

Jak ale podotýká, problém není ani tak v penězích, jako v myšlení lidí. „To není o technologiích, o internetu, to je spíš o uvažování: nenoste mi špatné zprávy, dokud to funguje, tak to nechte tak, jak to je.“

Demonstranti, ne zloději

Luděk Niedermayer, předseda vědeckého grémia České bankovní asociace a bývalý viceguvernér ČNB, považuje taková tvrzení za příliš silná. Banky podle něj věnují otázce internetové bezpečnosti velkou pozornost i prostředky.

„Ukazuje se, že typ incidentů, ke kterým může docházet, je různý. Je podstatné, že je něco jiného, když dojde k zahlcení serverů a klienti se nedostanou ke svému internetovému bankovnictví, a něco jiného je, když dojde k akutnímu ohrožení jejich prostředků na účtech. To podle mě není tento případ,“ reagoval Niedermayer.

Kromě nefunkčnosti stránek útočníci zatím skutečně nezpůsobili žádnou škodu a informace o klientech zůstaly v bezpečí. Podle Jiřího Nápravníka je nepravděpodobné, že by se z organizátorů současných útoků stali třeba vykradači bankovních účtů.

„Je něco jiného demonstrant, který demonstruje za lepší zítřky, a něco jiného je zloděj nebo terorista. To je úplně jiný typ člověka,“ poznamenal.

Martin Křížek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme