Dva Nizozemci jdou za napadení číšníka do vazby. Tři jejich kumpány soud s podmínkou vyhostil

Dva Nizozemci, kteří v sobotu v centru Prahy napadli číšníka, půjdou do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 1. Další tři Nizozemce obviněné z výtržnictví potrestal osmiměsíční podmínkou a na pět let je vyhostil ze země. Cizinci rozhodnutí akceptovali, je proto pravomocné. Českou republiku musí opustit do pěti dnů. Nizozemský ministr se za útočníky podle vyjádření stydí.

Praha / Haag (Aktualizováno: 15:17 26. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obviněný Nizozemec u Obvodního soudu pro Prahu 1 | Foto: Václav Štefan | Zdroj: Český rozhlas

Podle státního zástupce Jana Lelka se oba hlavní podezřelí k útoku přiznali. „K fyzickému útoku se doznali, projevili nad ním lítost, dokonce i stud nad svým jednáním. Zároveň vyjádřili ochotu finančně poškozenému pomoci,“ řekl Lelek ve vysílání Radiožurnálu. „Zřejmě si zpětně uvědomili následky, které způsobili.“

Půl hodiny se čekalo na posily, tvrdí svědek z letiště. 'Byli by zadrženi i bez oznámení,' říká policie

Číst článek

Nizozemský ministr zahraničí Stef Blok ve čtvrtek v reakci na případ napadení číšníka z restaurace v centru Prahy prohlásil, že se při pohledu na obrázky útoku stydí. Informovala o tom veřejnoprávní stanice NOS. Ministr rovněž potvrdil dřívější informace tisku, že nizozemští občané zapletení do bitky požádali velvyslanectví v Praze o pomoc.

Incident se stal u obchodního centra Quadrio. Číšník skupinu mužů ve věku 24 až 32 let upozornil na to, že na zahrádce restaurace nemohou popíjet vlastní alkohol. Útočníci ho povalili na zem, kde ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Poté, co zůstal bezvládně ležet na zemi, z místa utekli. Napadený muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy.

Napadený číšník není v ohrožení života. Čekají ho ale náročné operace a dlouhá léčba, sdělila nemocnice

Číst článek

Sedm Nizozemců zadrželi policisté v pondělí večer na pražském letišti. Pět z nich o den později obvinili, zbylé dva propustili s tím, že se konflikt snažili spíše uklidnit.

Server nizozemského listu Algemeen Dagblad napsal, že muži vyrazili do Prahy proto, aby oslavili nadcházející svatbu jednoho z nich. Většina z nich prý pochází z Haagu a okolí. Jeden pracuje u amsterdamské policie. Podle mluvčího nizozemské policie patří ovšem k těm, kteří byli propuštěni na svobodu a snažili se situaci uklidnit.

Dvěma hlavními aktéry jsou podle listu bratři, přičemž jeden z nich je majitelem fitness studia, v němž zároveň pracuje jako trenér. Příbuzný obou mužů, kterého kontaktovala nizozemská média, uvedl, že ani jeden z nich nemá záznam v trestním rejstříku.

Václav Štefan, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme