‚U Stalina‘ na Letné přibývá potyček. Čtrnáctiletý skateboardista skončil po napadení v nemocnici

Deset výjezdů za dva měsíce. Podle policie se množí incidenty na místě bývalého Stalinova pomníku na pražské Letné. „Poslední měsíc se na pražském Stalinu pohybuje skupinka mladších grázlů, kteří vyvolávají konflikty a kradou,“ tvrdí skateboardový magazín Skaterock.cz. Policie zatím nemá žádné informace, že by za incidenty stála organizovaná skupina.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letenské sady | Foto: Lucie Pařízková | Zdroj: Profimedia/Empresa Media

„Poslední měsíc se na pražském Stalinu pohybuje skupinka mladších grázlů, kteří vyvolávají konflikty a kradou,“ napsal v úterý na svůj facebook skateboardový magazín Skaterock.cz. K tomu uveřejnil fotku zraněného mladíka, jehož měla skupina u letenského Metronomu napadnout.

Pondělní incident v Letenských sadech, které jsou oblíbeným místem skaterů, potvrdila pražská záchranná služba. Podle její mluvčí Jany Poštové se ovšem jedná o ojedinělý incident.

„Na místě ošetřovali čtrnáctiletého mladíka s úrazem obličeje,“ reagovala na dotaz serveru iROZHLAS.cz s tím, že volající uvedli, že jde o napadení a hoch byl po ošetření převezen do nemocnice v Motole.

Další výjezdy záchranářů na Letnou se podle Poštové od pondělí neudály. „Ne všechny případy se ale k záchranné službě dostanou,“ upozornila.

Podle policie se nicméně v poslední době problémy v okolí pražského Metronomu objevují. „Za poslední dva měsíce tam evidujeme přibližně deset případů. Jedná se jak o trestné činy, tak o přestupky. Jak násilného, tak majetkového charakteru. Začaly se tam objevovat krádeže, napadání. Holky se mezi sebou fackují,“ přiblížil pro iROZHLAS.cz policejní mluvčí Jan Daněk.

Jde podle něj o fenomén letošního léta. „Minulý rok jsme tuto trestnou činnost nezaznamenali.“

Plošný zátah na nezletilé

Policie považuje za problematický hlavně alkohol u mladistvých. „V podstatě se dá říct, že od doby, kdy se oteplilo, se tam mladí začali scházet a popíjí alkohol. Tímto způsobem tam vzniká prostředí, ve kterém tyto trestné činy probíhají,“ dodal mluvčí.

Policie na situaci zareagovala nejprve plošným zátahem na popíjející nezletilé. „Problematickou plochu, kde se mladí scházejí, jsme zkontrolovali. Bylo zkontrolováno asi 120 osob, z nichž někteří mladiství - konkrétně 35 - byli pod vlivem alkoholu. Jedna 17letá dívka nadýchala přes dvě promile, 14letý chlapec 1,5 promile,“ přiblížil Daněk.

Policie zatím nemá žádné informace, že by za incidenty stál nějaký organizovaný gang. „Jsou to skupiny mladistvých, kteří pod vlivem alkoholu řeší dospívání touto formou,“ doplnil mluvčí.

‚Absolutní priorita‘

Magazín v reakci na incident své podporovatele a návštěvníky skateparku vyzval, aby případné incidenty fotili a natáčeli. „Předávejte si mezi sebou, fotky, videa, vše potřebné, co se dá předat policii k dalšímu řešení,“ napsal v příspěvku. Nasbírané materiály chtějí odnést na policii.

K příspěvku se vyjádřila také radnice Prahy 7. Starosta Jan Čižinský (Praha Sobě) nejprve na sociální síti vyzval obyvatele, aby nebrali spravedlnost do svých rukou. Reagoval tak na příspěvky některých diskutujících, kteří pod statusem volali po osobním zúčtování.

„Je to teď naše absolutní priorita, protože Praha 7 je jedna z nejbezpečnějších městských částí,“ doplnil Čižinský pro iROZHLAS.cz. Zveřejněním prohlášením na svém facebooku se podle svých slov snažil odradit lidi od toho, aby se na sociálních sítích „hecovali, že si to půjdou s někým vyřídit“.

„Roztočit spirály bitek opravdu nemá smysl, jen by to zhoršilo situaci. Na zajištění bezpečnosti máme policii,“ doplnil starosta.

Michaela Prucková, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme