Útok na číšníka: v Praze se Nizozemci loučili se svobodou. Jeden z nich je policista

Nizozemci, které česká policie obvinila z napadení číšníka v Praze, zpočátku odmítali konzulární pomoc, později o ni ale nizozemské velvyslanectví přece jen požádali. S odvoláním na mluvčího nizozemského ministerstva zahraničí o tom informovala veřejnoprávní stanice NOS.

Praha/Amsterodam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah policie proti mužům z ciziny na pražském Letišti Václava Havla. | Foto: iROZHLAS.cz | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle středeční zprávy serveru listu Algemeen Dagblad (AD) vyrazilo sedm Nizozemců do Prahy proto, aby oslavili nadcházející svatbu jednoho z nich. Jeden ze skupiny přátel pracuje u amsterdamské policie.

Skupinu Nizozemců, z nichž většina podle listu AD pochází z Haagu a okolí, zadržela česká policie kvůli podezření, že v sobotu v restauraci v centru Prahy napadli číšníka, který je upozornil, že nesmějí konzumovat donesený alkohol. Pět z nich později policie obvinila - dva z těžkého ublížení na zdraví a tři z výtržnictví.

Půl hodiny se čekalo na posily, tvrdí svědek z letiště. 'Byli by zadrženi i bez oznámení,' říká policie

Číst článek

Podle listu AD jsou hlavními podezřelými dva bratři, přičemž jeden z nich je majitelem fitness studia, v němž zároveň pracuje také jako trenér. Příbuzný obou mužů, který kontaktoval nizozemský server, uvedl, že ani jeden z nich nemá záznam v trestním rejstříku. Podle fotografií, které zveřejnila nizozemská média, jež se případu z Prahy obšírně věnují, bylo všech sedm mužů ve velmi dobré fyzické kondici.

Policejní mluvčí Frans Zuiderhoek serveru AD potvrdil, že jeden ze skupiny Nizozemců pracuje u amsterdamské policie. Patří podle něj ovšem k těm, kteří byli propuštěni na svobodu. Podle mluvčího se navíc snažil během incidentu celou situaci uklidnit. Amsterdamská policie se nicméně jeho chováním v Praze zabývá.

'Barbaři, zbabělci' vzkazují lidé na Instagramu

Veřejnoprávní stanice NOS uvedla, že Nizozemci ve věku 24 až 32 let po zadržení na letišti Václava Havla odmítali konzulární pomoc nizozemského velvyslanectví v Praze, později ji ale přijali.

Jeden z Nizozemců v neděli přidal na Instagram skupinové foto z pražského výletu. Dva dny poté se pod příspěvkem začaly objevovat stovky nenávistných komentářů v angličtině, nizozemštině i v češtině. „Barbaři, zbabělci, zůstaňte v Nizozemsku, vy darebáci,“ zní jeden z komentářů, další například Nizozemce označuje za „agresivní imigranty“ a přeje jim „hezké přivítání od českých vězňů“. 

Swole patrol

Příspěvek sdílený Armin Nahvi (@arminnahvi),

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme