Napětí mezi Senátem a Hradem kvůli kandidátům na ústavní soudce

Senát podle očekávání nezvolil Milana Galvase ústavním soudcem. V tajné volbě mu dalo hlas jen 25 ze 69 hlasujících členů horní komory. Senátoři Galvasovi už dříve vytýkali příliš vyhraněné profesní zaměření i jeho postoj ke komunistické minulosti. Senátoři ještě před tajnou volbou vyzvali prezidenta Václava Klause, aby jim urychleně předložil další kandidáty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: Ústavní soud ČR

Současně horní komora parlamentu poslala na Hrad výtku, aby prezident Václav Klaus urychleně navrhl do prestižní brněnské instituce další kandidáty. Ústavnímu soudu chybí čtyři soudci, a proto nemůže v plénu jednat.

Pobouření svým prohlášením na adresu prezidenta sklidil především v řadách senátorů ODS člen lidoveckého klubu Zdeněk Bárta. "Jednání nebo nejednání pana prezidenta v současné době je možné kvalifikovat jako velezradu podle paragrafu 96, protože jeho jednání je, že nenavrhuje žádné kandidáty na soudce Ústavního soudu a již tím znemožnil činnost pléna Ústavního soudu, a tedy výkon základních funkcí Ústavního soudu, směřuje proti demokratickému řádu republiky."

Reakce prezidenta republiky je velmi ostrá. Prezidentův kancléř Jiří Weigl, který byl na dopoledním jednání senátu přítomen, řekl, že senát neprojevil ani náznak zájmu o kandidáta na ústavního soudce Milana Galvase. "Debata, která provázela přijetí rezoluce prezidenta republiky, byla myslím velmi smutnou ilustrací negativistických postojů některých senátorů vůči prezidentu republiky, kdy někteří dokonce neváhali označit prezidenta republiky za velezrádce, anebo hovořili o prezidentu republiky jako o Klausovi."

Podle Weigla senátoři dokázali, že jsou to právě oni, kdo blokuje doplnění chybějících ústavních soudců: "Kouzlem nechtěného se veřejnosti dostalo odpovědi na to, kdo reálně je odpovědný za to, že Ústavní soud nemůže pracovat tak, jak má, protože projednávání nominace docenta Galvase na funkci ústavního soudce na plénu Senátu probíhá skutečně skandálním způsobem."

O tom, zda prezident Milana Galvase navrhne znovu, zatím kancléř hovořit nechtěl. V každém případě ale Václav Klaus připravuje jména dalších možných kandidátů na místa ústavních soudců.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Dana Jaklová, Jan Čamek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme