Napjatá situace na řekách trvá, očekávají se další srážky

Dramatická situace na českých a moravských řekách trvá. Kritická je zejména na jižní Moravě a na Lužnici, kde od včera platí stav nebezpečí. Vzestupy hladin se sice během noci zastavily, meteorologové dnes ale znovu očekávají déšť. Do postižených míst se z rozhodnutí vlády vypraví pomáhat dalších tisíc vojáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvodněná řeka | Zdroj: ČTK

Poměrně klidnou noc má za sebou jih Moravy. Jak ráno potvrdilo Povodí Moravy, na Dyji a Moravě je setrvalý stav a vodohospodáři nezaznamenali stoupání hladin.

Podle policistů, kteří hlídkují v evakuovaném Znojmě se dokonce někteří lidé vraceli domů. Situace se stabilizovala i na Novomlýnských nádržích, kde se vytvořila dostatečná rezerva na pojmutí dalšího množství vody, tak na Brněnsku.

Také voda ve většině jihočeských toků pozvolna opadá. Původní předpovědi meteorologů o množství srážek, zejména na Šumavě, kde mělo v noci vydatně pršet, se naštěstí nepotvrdila. Od večera už nestoupala ani Lužnice, která zatopila stovky domů zejména na Táborsku.

Nepříznivá předpověď ale stále platí. Dnes se očekávají vzestupy hladin většiny jihočeských řek, především Otavy a Vlatavy nad Lipnem. Hejtman Jan Zahradník večer kvůli záplavám na jihu Čech vyhlásil na Jindřichohradecku a Táborsku stav nebezpečí.

Sázava na Benešovsku a Kutnohorsku v noci kulminovala a začala klesat. Snížila se i hladina Mrliny ve Vestci na Nymbursku. Vedení obce ruší evakuaci obyvatel, kterou muselo kvůli hrozbě povodní nařídit v úterý večer. Labe v Brandýse se stabilizovalo, v Mělníku ještě mírně stoupá, na obou místech stále platí třetí povodňový stupeň, stejně jako na Sázavě ve Zruči nad Sázavou a v Nespekách.

Velká voda komplikuje stále více život lidem v Ústeckém kraji. Přibývají uzavřené silnice, některé lokality se vylidňují, energetici v ohrožených místech odpojují elektřinu. Radnice v Ústí nad Labem, Hřensku a Žalhosticích organizují evakuace lidí z postižených oblastí.

Labi dnes ráno chyběl v Ústí nad Labem do osmi metrů jeden centimetr. Očekává se, že by řeka měla kulminovat v neděli na devíti metrech. Protipovodňová hráz z pytlů s pískem na Střekovském nábřeží zatím přívalům vody odolává. Magistrát nařídil ve čtvrtek odpoledne evakuaci 250 lidí z této ohrožené lokality.

Zasedat dnes bude pražská povodňová komise, která má rozhodnout, zda v hlavním městě vyhlásí třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení. Znamenalo by to uzavření osmi stanic metra v lokalitě Karlín a v úseku Nádraží Holešovice - Florenc a stanic Staroměstská a Malostranská. Bylo by také zapotřebí evakuovat obyvatele zhruba dvou set domů, které by voda ohrožovala, a omezit dopravu. V Praze zatím platí stav pohotovosti.

Pavlína Fendeková, Zuzana Kopuletá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme