Napjatou situaci mezi mladými lékaři má uklidnit novela vzdělávací vyhlášky

Mladí lékaři se budou od ledna vzdělávat podle nových pravidel. Ministr zdravotnictví Leoš Heger dnes představil novelu vzdělávací vyhlášky, která by měla začít platit od ledna příštího roku. Podle ministra tak byl splněn jeden z hlavních požadavků nespokojených lékařů, kteří hrozí masivním odchodem do zahraničí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékaři

lékaři | Foto: Fotobanka stock.xchng

Jak v pořadu Stalo se dnes uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger ve vyhlášce se mění struktura oborů i vzdělávání podle toho, jak to chtěla odborná veřejnost.

„Přidali jsme jakési základní kmeny vzdělávání, které dosud nebyly. Takže například oftalmologové nebo ušní lékaři museli nejdříve absolvovat dva roky chirurgické praxe, pak teprve mohli vstoupit do oborů a jejich vzdělávání se tím krátilo. Nyní budou moci do oboru vstoupit přímo,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Stalo se dnes byli ministr zdravotnictví Leoš Heger a předseda sdružení Mladí lékaři Martin Švestka.

Podle něj se totiž rozšíří počty základních kmenů z deseti na 16. „A myslím si, že budou všechny obory, které to tak chtěly, uspokojené,“ dodal.

„Je to dílčí změna a určitě mění jeden z našich požadavků, že obory, které svůj vlastní kmen neměly, jej získají. A lékaři, kteří tento obor chtějí vykonávat, nebudou muset po dva roky stážovat v oboru jiném a být tak demotivováni ve výkonu svého oboru budou,“ reagoval ve Stalo se dnes předseda sdružení Mladí lékaři Martin Švestka.

Stabilizační dohody

Zdůraznil však, že se jedná pouze o dílčí změnu a mladí lékaři mají požadavků víc. Jedním z největších břemen, které podle něj mladí lékaři musí nést, je břemeno vázajících dohod, takzvaných stabilizačních či kvalifikačních dohod s nemocnicemi.

Připomněl, že zdravotní systém ČR je založen na samostatné práci atestovaných lékařů. „A my se domníváme, že hlavní břímě finanční podpory specializačního vzdělávání lékařů by tak měl nést stát a zaměstnavatel a nikoli mladí lékaři ani formou přímou ani formou závazků,“ přiblížil.

Ministr Heger uvedl, že i tento požadavek mladých lékařů chápe. „Pokládám jej za naprosto legitimní a je předjednáno v politických kruzích, že tato změna bude moct být provedena,“ uvedl.

Katarína Brezovská, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme