Napjatý státní rozpočet na příští rok organizační policejní reformu neohrozí

Zatím není jasné, o jakou částku nakonec přijde ministerstvo vnitra kvůli napjatému státnímu rozpočtu na příští rok. Peníze na reformu organizace policie to ale neovlivní. 1,2 miliardy korun, kterou na ni bylo potřeba, už má policie podle svých vyjádření dávno zajištěnou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní služebna po rekonstrukci

Policejní služebna po rekonstrukci | Foto: Projekt P1000

Policejní reforma i přes hrozící rekordní schodek státního rozpočtu pokračuje dál. Polovinu z částky určené na reformu získalo policejní prezidium od státu už dříve, druhou polovinu zajistilo penězi z prodejů svého majetku.

Navržená reforma se podle policejního prezidenta Oldřicha Martinů policii vyplatí. "To, že jsme zrušili pozice okresních ředitelů, zrušili okresní ředitelství, tak jsme sjednotili krajsky výkon služby. A na úrovni okresu musí být pouze výkon základních policejních služeb. A kraj mu k tomu vytváří podmínky," uvedl Martinů.

Policisté chtějí finanční nezávislost na ministerstvu vnitra

V blízké době se bude na policejním prezidiu i mimo něj mluvit o finanční nezávislosti policie na ministerstvu vnitra.

"Je to teprve otázka diskuse. Protože je k tomu potřeba změnit zákon a musela by se k tomu vyjadřovat vláda, parlament a tak dále. To znamená, je to otázka názoru, který vzešel z hodnocení zkušeností v nových ekonomických podmínkách, ve kterých policie funguje od začátku roku," řekl Radiožurnálu Martinů. S návrhem se chce obrátit na vládu vzešlou z předčasných voleb.

Redaktor Respektu Ondřej Kundra se ale domnívá, že otázka financování policie není tak důležitá. Klíčové je podle něj naopak to, zda policejní prezidium právě probíhající reformu vyhodnocuje.

"Diskuse o tom, jestli bude policie financována ze samostatné rozpočtové kapitoly nebo v rámci kapitoly ministerstva vnitra, je v podstatě až druhořadá. Prvořadé je, zda má policejní prezidium přehled o tom, jestli je ta reforma skutečně efektivní - zda se nějak vyhodnocuje a něco z toho konkrétně vyvozuje. Podle mých informací zatím hlubokou analýzu policejní prezidium neudělalo," uvedl Kundra.

Policejní reformu ohodnotila kladně necelá čtvrtina policistů

Policejní prezidium vypracovalo o reformě průzkum mezi 20.000 policisty. Necelá čtvrtina z nich ohodnotila změny v organizaci kladně. Řada ale upozorňovala na to, že se změnila jen vnější forma policie, nikoli její obsah.

Závěry průzkumu by měly být do reformy zapracovány. "Z průzkumu jednoznačně vyplývá, že by se mělo v reformě policie pokračovat. Samozřejmě s některými ohledy, které jsou ve výzkumu uvedeny," řekl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Součástí reformy jsou také nové možnosti odpovědných policejních důstojníků vůči svým lidem. Nově budou moci kázeňsky hodnotit své podřízené - a to až desetiprocentní srážkou z platu po dobu dvou měsíců nebo naopak odměnit do výše 5.000 korun.

Přečtěte si také:
Policie kvůli úsporám nebude příští rok přijímat nové lidi
Policie má problémy se špatně nastaveným rozpočtem

Katarína Brezovská, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme