Náplavka v centru Prahy se mění, opravené kobky dostávají skleněná okna

Technici začali ve středu na Rašínově nábřeží v centru Prahy umisťovat do opravených kobek nové dveře. Nebudou to mříže jako v minulosti, ale velká, skleněná okna, která připomínají čočky. Kobky pak poslouží návštěvníkům náplavky jako kavárny, galerie nebo veřejné toalety.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skleněná okna budou jen v šesti kobkách z devatenácti. Každá kobka je navíc jinak velká, takže okna musí mít jiný průměr. Ten největší má něco přes pět metrů, tloušťka skla je až sedm centimetrů.

Janek Rubeš: Skutečná Praha je Žižkov a Jižní Město, ne Staromák s trdelníky a počmáraná Lennonova zeď

Číst článek

Protože se budou okna otevírat celá, nemohla je podle architekta Petra Jandy vyrobit běžná linka, ale specializovaná firma. Podobný typ se používá například na velká mořská akvária.

Některým provozovatelům, kteří měli v kobkách například občerstvení, město smlouvu prodloužilo, jde třeba o osvěžovnu Bajkazyl. Nově tam lidé najdou i společnost Tiskárna na vzduchu, která chce v místě otevřít kavárnu s barem.

Zásadní změnu pak přinese náplavkám nový systém toalet, časté a palčivé téma veřejného prostoru v Praze. I prostor toaletních kobek svým specifickým řešením navazuje na náplavku a díky vsazené plechové membráně vytváří dojem zálivu.

„Ten náplavku vtáhne do prostoru kobky a vytvoří předprostor, který je krytý a vytvoří čekací prostor před kabinami,“ popsal již dříve pro Český rozhlas Vltava architekt Janda, který má opravy na starosti.

Kobky na náplavce již dříve musely projít rekonstrukcí. Nyní do nich technici zasazují skla. Takhle mají vypadat, až budou hotové | Foto: Petr Janda/Brainwork

Vyasfaltovaná ulice, nebo kostky pod stromy? Teploty se liší až o 30 stupňů, ukazuje termokamera

Číst článek

A na protějším nábřeží, tedy smíchovské náplavce, by pak měly být kavárny a ateliér s řemeslnou dílnou. O jeden prostor má zájem také městská knihovna, která tu chce otevřít jednu z poboček.

Podle radního Jana Chabra ze Spojených sil pro Prahu by se kobky mohly otevřít během září. „Teď se dokončují práce,“ řekl. Rekonstrukce všech kobek vyšla město na víc než 300 milionů korun.

Autorem architektonického řešení opravy všech tří pražských náplavek je právě Janda a studio Brainwork. Opravovat se mají místa na Rašínově, Hořejším a Dvořákově nábřeží.

Kobky na náplavce již dříve musely projít rekonstrukcí (na fotografii). Nyní do nich technici zasazují skla | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Kristýna Nevanová, Jessica Lutišanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme