Nápor rozbouřené Dyje nevydrželo několik hrází

Rozbouřené řeky a potoky stále ohrožují města a obce na řadě míst Česka. Tam, kde hladiny začínají klesat, lidé hledí s obavami na nebe. Meteorologové totiž předpovídají další déšť a svou výstrahu před povodněmi prodloužili až do pondělního večera. Kritická začíná být situace na jižní Moravě. Tam řeky Dyje a Morava protrhly některé hráze a mění svá řečiště. Velká trhlina se objevila například v Mikulčicích, jen s obtížemi zvládá proud vody hráz v Židlochovicích na Svratce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protipovodňové zátarasy v Olomouci-Černovíře | Zdroj: ČTK

Nadále kritická je situace na řece Dyji na jihu Moravy. Vodní dílo Vranov nedokáže zachycovat přitékající vodu.

Protrhly se některé hráze a změnil tok v dolní části Dyje. Protržena z jedné třetiny je například hráz v Mikulčicích, 15 metrů dlouhá trhlina se utvořila v hrázi Hrabětice. Ohrožena je stabilita hráze v Židlochovicích na Svratce.

Obec Jevišovku na Břeclavsku ohrožuje obří jezero, které se vytvořilo na tamních polích. Rozvodněná Dyje protrhla hráz a její proud se pak na polích spojil s řekou Jevišovkou, která také vystoupila z břehů. Nyní se jezero rozkládá asi na 500 hektarech. V přímém ohrožení jsou domovy přibližně 100 lidí.

Horní část Dyje, kam patří evakuované Znojmo, už klesá. Podle znojemského starosty Pavla Balíka se voda i přes noční zvýšení průtoku nedostala do dalších domů, všechny mosty jsou sice kvůli velké vodě bez zábradlí, ale průjezdné.

Ministr odvolal šéfa Povodí Moravy

Povodně na Moravě vyvolaly první personální změnu. Ministr zemědělství Jan Mládek dnes odvolal šéfa Povodí Moravy Miroslava Konečného. Podle Mládka nezvládl Konečný komunikaci se starosty obcí ohrožených nynějšími povodněmi na Dyji. Na práci Povodí si stěžoval například starosta zaplaveného Znojma. více čtěte zde

V Olomouci evakuovali kojenecký ústav

Řeky dnes hrozily i na mnoha místech Olomouckého kraje. Obavy z rostoucí hladiny řeky Moravy dnes vyhnaly přes 40 dětí, zdravotníky a další personál z kojeneckého ústavu v Olomouci. Vedení ústavu rozhodlo o evakuaci, protože řeka protékající v bezprostřední blízkosti zařízení vystoupila na 484 centimetrů a vody stále přibývá.

Ve Zlínském kraji voda nikde ve větší míře nepoškodila obydlené části. Voda z Moravy ale způsobila velké škody společnosti Fatra Napajedla. Firma musela kvůli zaplavení nedaleké trafostanice zastavit ve středu večer výrobu. Voda již pronikla také do kanalizace a sklepních prostor některých budov v areálu firmy. Fatra škody předběžně odhaduje na několik milionů korun.

Voda z protržené hráze v Ústí nad Labem zalila nábřeží

Labe vystoupalo v Mělníku zhruba na 690 centimetrů. Ve městě již zatopilo některé domy v nejníže položených ulicích. Povodňová komise chce zabránit ohrožení větší části města, proto nařídila postavit v části Mlazice šedesátimetrovou hráz. Stav ohrožení trvá i nadále v Poděbradech, Brandýse nad Labem i u Spolany.

V blízkosti areálu chemičky stále platí třetí povodňový stupeň a výška hladiny dále mírně stoupá. Kvůli hrozbě povodní je továrna již od čtvrtka mimo provoz. Průtok v řece je zhruba desetinásobný proti normálnímu stavu a je asi na úrovni patnáctileté vody. Lovosická Lovochemie zastavuje kvůli povodni výrobu.

Velká voda stále komplikuje stále více život lidem v Ústeckém kraji. V Ústí nad Labem už přesáhla hladina Labe osm metrů. Na Střekovském nábřeží se krátce před devátou hodinou protrhla provizorní hráz z pytlů s pískem a voda z Labe tak zaplavila spodní části obytných domů. Radnice v Ústí nad Labem, Hřensku a Žalhosticích organizují evakuace lidí z postižených oblastí. více čtěte zde

V Praze zatím třetí stupeň nehrozí

Vltava v Praze zatím nepřekročí průtok 1500 metrů krychlových vody, a nebude tak dosažena hranice pro vyhlášení třetího povodňového stupně, tedy ohrožení. Všechny dnešní předpovědi jsou příznivější než čtvrteční. Platit by to mělo do nedělního rána. Podle primátora Pavla Béma jsou rezervy na Orlíku dostatečné. více čtěte zde

Voda ve většině jihočeských toků pozvolna opadá. Od večera už nestoupala ani Lužnice, která zatopila stovky domů zejména na Táborsku. Kvůli srážkám na Šumavě dnes ještě mírně rostou hladiny v povodí horní Otavy. Zvyšovat se ještě mohou průtoky řek pramenících v Krkonoších, Orlických a Jizerských horách, kde leží sníh.

Jana Zemanová, Martin Hromádka, Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme