Napravení starých hříchů a zadostiučinění. Romská komunita vítá odkup vepřína v Letech

Jako úlevu a zadostiučinění vnímají romské komunity odkup a plánovaného zbourání vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě protektorátního pracovního tábora pro Romy. V reakci na to, že vláda schválila odkup vepřína, to řekla ředitelka Muzea romské kultury v Brně Jana Horváthová. Podle Horváthové na to Romové dlouho čekali.

Brno/Lety Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena pokládá květiny před bránu vepřína v Letech, kde předtím stál romský koncentrační tábor

Žena pokládá květiny před bránu vepřína v Letech, kde předtím stál romský koncentrační tábor | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

„Řeší se to od roku 1995 a ne-li dříve. Už od té doby jsme říkali, že je nepřijatelné, aby byl na takovém místě vepřín. Kazí to důstojnost toho místa a odkup vnímáme jako napravení starých hříchů," řekla Horváthová.

Právě Muzeum romské kultury zřizované ministerstvem kultury by mohlo dostat místo na starost. „Pokud nám bude svěřeno, chceme zahájit celospolečenskou debatu o jeho využití. Cílem ale je, aby tam byla důstojná připomínka," doplnila Horváthová.

Vláda schválila odkup vepřína v Letech. Smlouvu podepíšeme asi v září, řekl Herman

Číst článek

Podle čestného předsedy Společenství Romů na Moravě Karla Holomka by místo měla spravovat organizace, která má blízko k historii Romů.

Holomek zažil období tábora v Letech i romského tábora v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku. Právě tam byla většina členů Holomkovy rodiny, část z nich zemřela v Osvětimi.

„Babička, dědeček, strýcové a tetičky skončili v koncentráku. Strýcové z Osvětimi utekli a potom tam byli zavražděni na apelplacu. Tehdy jsem měl šest let a sestra čtyři. Byl na nás vydaný příkaz k transportu, ale naše maminka tam s námi nešla. Zachránila nás, ale bylo to období, kdy jsme se hodně po nocích přesouvali. Proto vše vnímám velmi citlivě," řekl Holomek.

Lety chtěli odkoupit Topolánek, Kocáb i Paroubek. Připomeňte si, jak plánovaly problém řešit předchozí vlády

Číst článek

Podle něj by v Letech nemělo vzniknout nic jiného, než co odpovídá pietě. Na druhé straně připomněl, že v Hodoníně, který je s Lety spjatý stejným osudem, vznikl památník a v něm bude expozice o romském holokaustu v Česku.

Tábory v Letech i Hodoníně u Kunštátu prošly stovky lidí. Někteří nepřežili, další putovali do koncentračních táborů. Vepřín v Letech má 13 hal a v nich je 13 000 prasat. Česko za vepřín na pietním místě sklízí léta kritiku domácích organizací i mezinárodních institucí.

Stát podepíše s firmou AGPI smlouvu nejspíš příští měsíc, pak se zveřejní cena. Odhady hovoří o stovkách milionů korun. Chov prasat v Letech by měl skončit do půl roku.

AGPI

Společnost AGPI sídlící ve Vrcovicích na Písecku je výrobní zemědělský podnik, specializuje se na výrobu vepřového masa a produkci čerstvých slepičích vajec. Věnuje se i výkrmu kuřecích brojlerů, rostlinné výrobě a obchoduje s průmyslovými hnojivy a pesticidy. Společnost měla loni tržby 388,4 milionu korun, meziročně o pět milionů vyšší. Zisk před zdaněním činil loni 7,4 milionu, v předloňském roce skončila firma ve ztrátě 15,4 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti AGPI zveřejněné ve Sbírce listin. Tržby divize výroby vepřového maso byly loni 172,5 milionu, činily 44 procent všech tržeb společnosti. Meziročně vzrostly o 18 milionů korun. Téměř dvacet procent tržeb měla divize výroby vajec, a to 77,2 milionu korun. Meziročně klesly o 17,3 milionu Kč. Divize výkrmu drůbeže přinesla tržby 23,9 milionu Kč, proti předloňskému roku vzrostly o 6,2 milionu.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme