Naratovická Spolana se ekologické zátěže zbaví do tří let

V neratovické Spolaně pokračuje likvidace nebezpečných dioxinů. Má tak zmizet jedna z největších starých ekologických zátěží v České republice. Sanace jedovatých látek ze dvou bývalých provozů a z okolní půdy by měla trvat do konce roku 2008 a přijde na téměř 2,75 miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolana Neratovice | Foto: Spolana Neratovice

Sanační firma, kterou vybral Fond národního majetku, používá k likvidaci jedovatých látek technologii BCD. Jde o takzvanou nespalovací metodu. Jaké jsou další výhody, to upřesnil ředitele společnosti Jaroslav Prokop:

"Nepoužívá přímý styk ohně nebo jakéhokoli oxidačního zásahu do polutantů, aby nevznikaly další. Vše se odehrávána místě. Výhoda spočívá právě v tom, že se nejedná o roztahování kontaminantů vně chemičky. Je tam zajištěna bezpečnost práce."

Sanaci bedlivě ji sledují jak ekologické organizace a Inspekce životního prostředí, tak obyvatelé regionu. "Kontrola probíhá nejen podle vydaných rozhodnutí, to jest nadstandardním sledováním emisí. Dále jsou využity stávající imisní stanice, které jsou v regionu. Pak máme speciální čističku odpadních vod," vypočítává Prokop.

Na akci ale dohlíží i krajský úřad: "Je ustavena nová komise na Středočeském krajském úřadu, která bude sledovat projekty v kraji a začíná právě tímto velikým projektem."

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme