Naratovická Spolana se ekologické zátěže zbaví do tří let

V neratovické Spolaně pokračuje likvidace nebezpečných dioxinů. Má tak zmizet jedna z největších starých ekologických zátěží v České republice. Sanace jedovatých látek ze dvou bývalých provozů a z okolní půdy by měla trvat do konce roku 2008 a přijde na téměř 2,75 miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolana Neratovice | Foto: Spolana Neratovice

Sanační firma, kterou vybral Fond národního majetku, používá k likvidaci jedovatých látek technologii BCD. Jde o takzvanou nespalovací metodu. Jaké jsou další výhody, to upřesnil ředitele společnosti Jaroslav Prokop:

"Nepoužívá přímý styk ohně nebo jakéhokoli oxidačního zásahu do polutantů, aby nevznikaly další. Vše se odehrávána místě. Výhoda spočívá právě v tom, že se nejedná o roztahování kontaminantů vně chemičky. Je tam zajištěna bezpečnost práce."

Sanaci bedlivě ji sledují jak ekologické organizace a Inspekce životního prostředí, tak obyvatelé regionu. "Kontrola probíhá nejen podle vydaných rozhodnutí, to jest nadstandardním sledováním emisí. Dále jsou využity stávající imisní stanice, které jsou v regionu. Pak máme speciální čističku odpadních vod," vypočítává Prokop.

Na akci ale dohlíží i krajský úřad: "Je ustavena nová komise na Středočeském krajském úřadu, která bude sledovat projekty v kraji a začíná právě tímto velikým projektem."

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme