‚Potenciálně účinný pro léčbu COVID-19.‘ Ministerstvo omezilo předepisování antimalarik Plaquenil

Lék Plaquenil, který obsahuje léčivou látku hydroxychlorochin, by mohl být účinný v léčbě nemoci COVID-19. Ministerstvo zdravotnictví již vydalo nařízení, které lékařům zakazuje předepisovat pacientům lék Plaquenil na jiné indikace, než jaké jsou uvedeny v platném souhrnu údajů o přípravku. Ve vyhlášce také v neděli upravilo, kteří specializovaní lékaři ho mohou předepsat. Laboratoř Sanofi již nabídla miliony dávek francouzským orgánům.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemoc, lék, prášky, chřipka, nachlazení (ilustrační foto)

Antimalarika Plaquenil by mohla být účinná pro léčbu COVID-19. Ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„S ohledem na fakt, že podle dostupných vědeckých poznatků se léčivý přípravek Plaquenil jeví jako potenciálně účinný pro léčbu onemocnění COVID-19, je třeba předejít jeho nedostupnosti jak pro léčbu pacientů v registrovaných indikacích, tak pacientů s COVID-19,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Část lékařů se bojí pracovat bez ochranných pomůcek. ‚Nezavírejte ordinace,‘ apelují na ně krajští úředníci

Číst článek

O možné účinnosti přípravku informovala v minulých dnech studie z Čínské akademie věd ve Wuchanu. „Myslíme si, že lék Plaquenil má dobrý potenciál v boji s touto chorobou“, uvedli v ní odborníci.

S ohledem na studii s povzbudivými výsledky provedenými u tohoto léku už přislíbila laboratoř Sanofi francouzským orgánům dodání tohoto léku.

„Sanofi se zavázala zpřístupnit svou léčbu Francii a nabídnout několik milionů dávek, které by mohly léčit 300 000 pacientů,“ citovala AFP v úterý mluvčího laboratoře, přičemž upřesňuje, že skupina je připravena spolupracovat s francouzskými zdravotnickými úřady, aby mohly být výsledky potvrzeny.

Podle vědeckých poznatků se lék Plaquenil jeví jako potenciálně účinný na onemocnění COVID-19. Od dnešní 18 hodiny proto platí mimořádné opatření @Ministerstvo zdravotnictví, které reguluje jeho předepisování, abychom zajistili dostatek tohoto léku pro léčbu pacientů nakažených koronavirem.

17:00 – 22. 03. 2020

73 605

Lékaři s danou specializací

Lék mohou podle nového nařízení mohou v Česku předepsat pouze lékaři se specializací alergologie a klinická imunologie, dermatovenerologie, infekční lékařství nebo revmatologie, dětská dermatovenerologie, dětská revmatologie nebo korektivní dermatologie. Maximální předepsaná dávka jsou dvě balení při léčbě dva měsíce.

Naděje pro léčbu koronaviru? Pomoci by mohl lék na malárii, Švédsko ho testuje v laboratořích

Číst článek

Přísnější opatření platí i pro lékárny, které nesmějí vydat lék, pokud v lékařském předpisu není uvedena diagnóza pacienta a odbornost lékaře.

Používání antimalarik proti chorobě COVID-19 již začalo testovat i Švédsko. Látku chlorochin mohou používat dvě nemocnice ve Stockholmu, které mají zjistit její účinnost proti novému typu koronaviru. Používat ho budou především ve vážných případech.

Podle švédské Agentury pro léčiva jde o přípravek, který se na léčení malárie používá už desítky let a je tak relativně jisté, že není škodlivý.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme