Narkomané vyrábějí omamné látky z makovic pěstovaných na českých polích

Česko zůstává jedním z největších pěstitelů máku na světě a také rájem pro narkomany. Zatímco ve většině zemí Evropy je pěstování máku zakázané právě kvůli nebezpečí zneužití makovic pro výrobu omamných látek, v Česku platí jen ohlašovací povinnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maková semínka

Maková semínka | Foto: Fotobanka stock.xchng

Pro pěstování máku jsou v České republice podle viceprezidenta Agrární komory Jindřicha Šnejdrly velmi příznivé podmínky. „Čeští pěstitelé umí mák pěstovat a jeho pěstování má dlouholetou tradici.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Makovice.mp3

Mezi pěstiteli máku a lidmi, kteří léčí narkomany, se vede notoricky známý spor – zda mák pěstovaný v Česku obsahuje opiáty.

„V České republice se pěstují potravinářské odrůdy máku, které sice obsahují alkaloidy, ale ve výrazně menším množství, než které se pěstují v Asii. Narkomanům se nevyplatí tento mák napadat a vyrábět i pro ostatní. Mají to jen pro svoji potřebu,“ říká Šnejdrla a vedoucí psycholog Drop in Ivan Douda dodává:

„Je to otázka kvantity, ale něco tam je v každém případě, jinak by narkomani na pole nejezdili. Realita si udělá důkaz sama.“

Podle Šnejdrly se nedají pole uhlídat a škoda není pro zemědělce nijak zásadní. „Nemáme ekonomické nástroje na to, abychom byli schopni zabezpečit maková pole.“

V letošním roce se v Česku pěstuje mák na zhruba 30 tisících hektarů, což je něco málo přes jedno procento orné půdy.

„Konzumace jakékoli drogy u nás není trestná. Oni nemají drogu v držení. Společnost by si neměla dělat iluze, že se tomu dá nějak masivně zabránit,“ dodává Douda.

Dana Votýpková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme