Národní akční plán má zvýšit dostupnost orgánů

Čekací doby na transplantaci se v Česku prodlužují. Hlavním důvodem je, že dárci stárnou. Zvýšit dostupnost orgánů má Národní akční plán pro darování a transplantaci orgánů na příštích pět let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krevní konzervy (ilustrační foto) | Foto: European Commission Audiovisual service

Ministryně Dana Jurásková s programem už seznámila vládu a teď by se měl v nemocnicích rozjíždět.

Na anesteziologicko-resuscitačních odděleních by měl začít fungovat koordinátor, který by vybíral vhodné kandidáty na odběr orgánů po smrti a informoval o nich speciální centra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová vysvětluje akční plán pro darování a transplantaci orgánů

„Stát se v tomto případě zavazuje k tomu, že bude zdravotnická zařízení, která tyto koordinátory ustanoví, finančně podporovat. Bude hradit náklady, které na koordinátory vzniknou,“ sdělila náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová.

Systém se osvědčil ve Španělsku

„Jedná se o takzvaný španělský model. Víme, že výsledky ve Španělsku jsou velice dobré. Dostupnost orgánů pro transplantaci se významně zvýšila,“ dodala Hellerová.

V Česku čeká na transplantaci asi sedm set lidí. Průměrná čekací doba je rok a někteří pacienti kvůli tomu, že se nemůže najít vhodný dárce, umírají.

„Stáří dárců totiž stoupá a současně je i méně orgánů vhodných pro transplantaci. Máme přibližně o deset až patnáct procent méně dárců každý rok, speciálně v některých krevních skupinách. Minoritní skupiny jsou například B,“ řekl ředitel Koordinačního střediska transplantací Pavel Březovský.

Británie prošetřuje statisíce chyb v registrech dárců orgánů

Lenka Jansová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme