Poslanci jednali o spolupráci detektiva protimafiánské centrály s Piráty, prověřuje ji i vnitřní kontrola

Okolnosti spolupráce detektiva Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jana Šmída s Piráty stále prověřuje vnitřní kontrola centrály. Pokud by dospěla k závěru, že porušil služební zákon, byl by propuštěn.

Praha (Aktualizováno: 12:24 21. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podplukovník Národní centrály proti organizovanému zločinu Jan Šmíd (bez politické příslušnosti). | Zdroj: web Česká pirátská strana

Vedení policie na druhou stranu nemá poznatky o tom, že Šmíd neoprávněně vstupoval do policejních informačních systémů. Nyní nemá přístup k interním údajům NCOZ.

Na úterní mimořádné schůzi sněmovního bezpečnostního výboru to uvedli náměstci ministra vnitra a policejního prezidenta Jiří Nováček a Jaroslav Vild. Výbor debatu nedokončil. Pokračovat by v ní měl na příští schůzi začátkem června.

Služební zákon zakazuje policistům být členem politické strany, podle náměstka ministra vnitra Jiřího Nováčka nemůžou ani pracovat ve prospěch nějakého politického uskupení.

Únik utajených informací? ‚Žádal jsem podle infozákona,‘ brání se kritice ANO policista Šmíd

Číst článek

„Čekáme, jak se prokáže či neprokáže, jaká byla míra toho příslušníka ve prospěch politické strany,“ řekl k jednání, které sledoval Radiožurnál. Působení Šmída u pirátské strany kriticky hodnotili zejména členové výboru za ANO, ODS a SPD, kteří také stáli za podnětem ke svolání schůze. „Působení příslušníků bezpečnostních sborů v orgánech stran je nepřijatelné,“ uvedl občanský demokrat Pavel Žáček.

Naopak zástupce Pirátů Lukáš Kolářík zdůrazňoval, že Šmíd byl v pirátském týmu pro vnitro a bezpečnost jen jako host a konzultoval s ním novelu ohledně úpravy vedlejších přivýdělků příslušníku bezpečnostních sborů. Kolářík je přesvědčen o tom, že prověřování prokáže, že policista zákon neporušil. „Jediný rozdíl je, že my jako Pirátská strana to transparentně zveřejňujeme, zatímco ostatní strany ty zápisy nedělají, to je jediný rozdíl,“ uvedl Kolařík.

‚Nestandardní vystupování‘

Diskuse se stočila i k děčínskému zastupitelstvu, do kterého byl Šmíd loni v říjnu jako nestraník za Piráty zvolen. Šmídovo vystupování na něm bylo podle Pavla Růžičky (ANO) nestandardní, soudí, že některé údaje mohl získat jen v policii. „Podezření z toho, zda došlo k neoprávněnému přístupu k informačním systémům policie nebo centrály, tak v tuto chvíli nemáme takové poznatky,“ řekl Vild.

Poslanci ANO nakonec stáhli návrh, aby mohl ve výboru vystoupit také děčínský primátor Jaroslav Hrouda (ANO). Kolářík v takovém případě požadoval, aby se před členy mohl vyjádřit i Šmíd. Nováček upozornil na to, že by v takovém případě měl být zbaven mlčenlivosti.

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček podotkl, že výbor vede jen politickou debatu. „O případném porušení zákona musí rozhodnout odbor vnitřní kontroly Policejního prezidia,“ zdůraznil. Jan Bartošek (KDU-ČSL) zapochyboval o tom, že bylo k záležitosti nutné svolávat mimořádně výbor, navíc několik dnů před evropskými volbami.

mag, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme