Za spolupráci s Piráty hrozí detektivovi Šmídovi vyhazov, protimafiánská centrála o tom zahájila řízení

Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek zahájil řízení o propuštění ze služby s policistou Janem Šmídem kvůli jeho spolupráci s Piráty. Uvedl to v pátek mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Policejní prezident Jan Švejdar již dříve uvedl, že je taková spolupráce nepřístupná. V případě, že se prokáže, že kriminalista straně pomáhal, bude propuštěn.

Praha (Aktualizováno: 12:14 6. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podplukovník Národní centrály proti organizovanému zločinu Jan Šmíd (bez politické příslušnosti). | Zdroj: web Česká pirátská strana

„Ředitel NCOZ dnešního dne zahájil řízení o propuštění ze služebního poměru s policistou našeho útvaru. Více informací poskytovat nebudeme, neboť řízení ve věcech služebního poměru je ze zákona neveřejné,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Únik utajených informací? ‚Žádal jsem podle infozákona,‘ brání se kritice ANO policista Šmíd

Číst článek

Deník Právo v polovině května uvedl, že si Piráti Šmída pozvali, aby jim pomáhal s legislativou.

Za tuto opoziční stranu byl také policista, zabývající se finanční kriminalitou, loni v říjnu zvolen jako nestraník do děčínského zastupitelstva. Detektiv ale následně uvedl, že se již v politice nebude jakkoliv angažovat.

„Ukončil jsem veškeré působení v politice, cokoliv, co by mohlo být vnímáno jako rozpor se služebním zákonem,“ uvedl Šmíd pro Seznam Zprávy. „Nechci, aby bylo poškozováno dobré jméno a důvěra v nezávislost Policie České republiky,“ dodal.

Služební zákon ale zakazuje policistům být členem politické strany. A podle náměstka ministra vnitra Jiřího Nováčka nemůžou ani pracovat ve prospěch nějakého politického uskupení.

Spolupráce důstojníka protimafiánské centrály s Piráty je nepřípustná, říká policejní prezident

Číst článek

Policejní prezident Jan Švejdar pak v polovině května poznamenal, že je taková spolupráce nepřístupná.

„Navíc zákon o služebním poměru působení policistů ve prospěch jakékoliv politické strany striktně zakazuje,“ uvedl policejní prezident. „Pokud se věc prokáže, směřuje k propuštění policisty ze služebního poměru,“ dodal Švejdar.

Okolnosti Šmídovy pomoci Pirátům řešil již také bezpečnostní výbor sněmovny. Působení Šmída u pirátské strany kriticky hodnotili zejména členové výboru za ANO, ODS a SPD.

Naopak zástupce Pirátů Lukáš Kolářík zdůrazňoval, že Šmíd byl v pirátském týmu pro vnitro a bezpečnost jen jako host a konzultoval s ním novelu ohledně úpravy vedlejších přivýdělků příslušníku bezpečnostních sborů. Kolářík je přesvědčen o tom, že prověřování prokáže, že policista zákon neporušil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme