Národní divadlo proti Zaorálkovi. Zlatou kapličku zneužil k předvolební agitaci, stěžují si

Národní divadlo kritizuje volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka. Ministr zahraničí měl minulý týden narušit zkoušku orchestru a projevem divadlo zneužít k předvolební agitaci. V dopisu o tom informovali zástupci Národního divadla, dalších divadel a vysokých škol. Zaorálek kritice nerozumí. Pouze prý vyhověl žádosti odborářů o schůzku v době, kdy se ve vládní koalici jednalo o jejich platech.

Praha (Aktualizováno: 13:44 11. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničních věcí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

Volební lídr sociálních demokratů Lubomír Zaorálek navštívil podle signatářů dopisu instituci služebním vchodem v době, kdy byla uzavřena pro veřejnost.

Učitelům vzrostou po volbách platy, shodla se koalice. Odbory zůstávají ve stávkové pohotovosti

Číst článek

„V době, kdy se umělečtí i neumělečtí pracovníci pečlivě připravovali na premiéru nové Verdiho opery. Přerušili jste práci zpěváků na jevišti. Uprostřed zkoušky orchestru jste přednesl agitační projev," vyčítají Zaorálkovi.

Divadelníci také tvrdí, že ministr zahraničních věcí nepravdivě popsal setkání na svém facebookovém profilu. „Neprojevil jste žádnou snahu sejít se také s vedením divadla nebo s umělci činohry či baletu," stojí v dopise.

Divadlo tvrdí, že Zaorálek zjevně přišel na pozvání funkcionáře odborů sboru opery, obešel ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL a narušil složité kolektivní vyjednávání. „Nezneužívejte žádné divadlo pro volební reklamu! Važte si nezávislosti umělců v divadlech i jinde!" píše Národní divadlo.

Zaorálka kritika zaskočila

Zaorálek však odmítá tvrzení, že by divadlo zneužil k předvolební agitaci. „Celý minulý týden jsem se scházel s odborovými organizacemi, které mě požádaly o schůzku. Zúčastnil jsem se i schůzky v Národním divadle, na začátku mi bylo řečeno, že pan ředitel se omlouvá a schůzky se nezúčastní," řekl v pondělí volební lídr ČSSD.

Předseda Unie profesionálních zpěváků v ČR Jakub Hrubý potvrdil, že Zaorálek přišel na jejich pozvání. „O návštěvě ministra byl ředitel (Jan) Burian informován 6. září a vzal tu informaci na vědomí," sdělil Hrubý.

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek | Foto: Filip Jandourek

Celá návštěva ministra podle něj trvala přibližně patnáct minut a šlo pouze o to, že pozdravil zaměstnance.

Kritika Zaorálka zaskočila. „Překvapilo mě, že mě někdo kritizuje za to, že jsem vyhověl všem odborářům, kteří se se mnou chtěli bavit ve chvíli, kdy se rozhodovalo o jejich platech," řekl ministr.

Divadlo ale trvá na tom, že návštěva měla atributy předvolební akce. „Ministr přišel v doprovodu volebního štábu a dalšího kandidáta do sněmovny, publikoval video s logem strany na svém volebním profilu. Jeho mediální výstup se netýkal aktuální politické agendy, ale vnitřního chodu organizace," sdělil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Zaorálek vylučuje i to, že by mohl narušit zkoušku. „Já jsem tam pozdravil některé herce a úzkostlivě se omlouval, že ruším, protože jsem neměl v úmyslu nic než právě jednat o tom, co bylo tématem minulého týdne," uvedl s odkazem na jednání o platech.

Sboristé z Národního divadla jsou ve stávkové pohotovosti, mají podporu odborů

Číst článek

Schůzka podle něj byla běžná a stejná jako s jinými odboráři. „Měl jsem dojem, že tím dávám najevo i zájem o to, jak vypadá situace těch, kteří jsou zaměstnaní v takové klíčové instituci," dodal.

Dopis vedle šéfa Národního divadla Buriana podepsali například šéfové opery, baletu nebo činohry divadla, šéfové Městského divadla Brno, Dejvického divadla, Divadla na Vinohradech, Švandova divadla a dalších divadel. Mezi signatáři figurují také herci, rektor AMU, děkanka DAMU nebo místopředseda Senátu Jiří Šesták za STAN.

Sboristé Národního divadla, kteří vyhlásili 8. června stávkovou pohotovost, se dosud nedohodli s vedením české první scény na kolektivní smlouvě. Bude-li jednání neúspěšné, jsou odboráři připraveni ke stávce, informoval před třemi týdny Hrubý. Spor se týká asi šesti desítek lidí, divadlo má víc než 1300 zaměstnanců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme