Národní galerie nabídla Fajtovi místo finančního ředitele. ,Absurdní divadlo,‘ reaguje odcházející ředitel

Národní galerie nabídla odvolanému řediteli Jiřímu Fajtovi dvě místa, která by po svém odchodu z čela instituce mohl obsadit. Navzdory tomu, že ho ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolal kvůli pochybnostem okolo hospodaření galerie, nabízí mu současné vedení post finančního ředitele. Vyplývá to z dopisu, který má k dispozici Česká televize a jehož části v neděli zveřejnila v pořadu Otázky Václava Moravce. Fajt podle Morávka nabídku odmítl.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 18:02 12. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel Národní galerie Jiří Fajt | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Dopis, ve kterém Národní galerie odvolanému řediteli nabízí místo finančního ředitele či kurátora, zaslal Fajtovi prozatímní ředitel Ivan Morávek 9. května.

„Národní galerie v souladu se zákoníkem práce navrhuje změnu pracovního zařazení – místo kurátora sbírky moderního a současného umění nebo místo finančního ředitele,“ píše se v dokumentu, který získala ČT.

Post finančního ředitele pro Fajta? ‚Nestandardní,' hodnotí nabídku oborník na pracovní právo

Číst článek

„Pozici finančního ředitele jsem odstupujícímu generálnímu řediteli Jiřímu Fajtovi nabídnul, nemohl jsem ani učinit jinak,“ napsal Radiožurnálu prostřednictvím své mluvčí Ivan Morávek, který je pověřený vedením Národní galerie v Praze.

Morávek dodal, že jde o formální zákonný postup: „Může to vypadat na první pohled paradoxně, ale takové jsou české zákony. A já je musím respektovat. Pan Fajt ostatně nabídku nepřijal. V tomto okamžiku je toto téma již zcela bezpředmětné.“ Sám Fajt ale popírá, že by nabídku nepřijal.

Fajt: Absurdní divadlo

Odcházející ředitel Národní galerie Radiožurnálu sdělil, že nabídku finančního ředitele považuje „za další dějství absurdního divadla“, které kolem něj rozehrála sociálnědemokratická a hradní politika.

Exministr kultury Herman: Se mnou Fajt vždy mluvil, je zvláštní, že by za Staňkem najednou nezašel

Číst článek

S plnou odpovědností řádného hospodáře a vědomím vnitřních potřeb Národní galerie tuto nabídku samozřejmě nemohu přijmout, neboť pro tuto pozici nemám ani odpovídající kvalifikaci, ani požadované zkušenosti, poznamenal. Vedení mu proto podle něj ze zákona toto místo nabízet nemuselo. Uvedl, že má 10 dní na rozmyšlenou a že formálně zatím neodpověděl na nabídku.

Je to pouze další z mnoha důkazů o naprosté nekompetentnosti ministra kultury a jeho lidí,“ poznamenal.

‚Kolem horké kaše‘

Na situaci v pořadu Otázky Václava Moravce reagoval šéf ČSSD Jan Hamáček, který ještě před vyjádřením Morávka řekl, že o dopise doposud nevěděl.

„Dopis vidím poprvé a říkám otevřeně, že mě překvapilo, že někdo nabídne člověku, který má takové problémy, post finančního ředitele. Pro mě z toho vyplývá jediné – že je potřeba co nejrychleji ukončit provizorium v Národní galerii, vypsat standardní výběrové řízení a postavit do čela respektovaného odborníka a schopného manažera,“ uvedl.

„Nebudu chodit kolem horké kaše. Z mého pohledu je to evidentně manažerská chyba. Nevím, proč mu to nabídl. Jestli musel nabídnout všechny volné funkce v rámci toho ústavu? Ale vyznívá to samozřejmě špatně,“ řekl Hamáček. 

Pochybil uzavíráním externích smluv, hájí Staněk odvolání Fajta a slibuje, že vypíše výběrové řízení

Číst článek

Antonín Staněk Jiřího Fajta odvolal v polovině dubna po kontrole v galerii, krok zdůvodnil závažnými pochybeními v hospodaření. Na Fajta také ministr podal trestní oznámení kvůli autorské smlouvě na 1,2 milionu korun či kvůli dlouhodobým nájemním smlouvám uzavíraným galerií. Staněk odvolal také ředitele Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa.

Úkoly pro Staňka

Proti Fajtovu odvolání protestují některé osobnosti české i světové kulturní scény, které volají také po konci Staňka ve funkci. Dvanáct představitelů významných světových institucí například zaslalo premiéru Andreji Babišovi (ANO) dopis, ve kterém se Fajta zastávají. 

Oceňují jeho vědeckou odbornost a dobré komunikační schopnosti. Podle nich odvolaný ředitel také otevřel Národní galerii širší veřejnosti a podařilo se mu zrealizovat výstavy významných autorů.

Užší vedení sociální demokracie ve čtvrtek Staňkovi uložilo připravit do konce května výběrová řízení na šéfy obou institucí. Kromě toho má uklidnit situaci v kultuře.

Hamáček se v ČT ministra kultury zastal, pokud jde o Fajtovo odvolání, postupoval podle něj Staněk správně. Odmítl zároveň říct, zda by uvítal Staňkovu demisi.

Náhled dopisu, který Národní galerie zaslala Jiřímu Fajtovi | Foto: repro ČT24

dbr, ztr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme