‚Nešťastný pokus odvést pozornost.‘ Ministerstvo kultury považuje Fajtovu žalobu za účelový útok

Ivan Morávek pověřený řízením Národní galerie Praha měl podle ministerstva kultury pravomoci dát výpověď bývalému řediteli této instituce Jiřímu Fajtovi. Poté, co ho ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) z čela galerie v dubnu odvolal, dostal Fajt v květnu od Morávka výpověď. V žalobě, kterou nyní podal, tvrdí, že výpověď je neplatná a že Morávek k ní neměl oprávnění.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Fajt | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl ve středu sdělila, že argumentaci Fajtova právního zástupce považuje ministerstvo za nešťastný pokus odvést pozornost od trestního oznámení, které na Fajta podal Staněk.

Fajt tvrdí, že jeho výpověď z čela Národní galerie je neplatná. Brání se žalobou

Číst článek

„Jakékoliv právní úkony je vždy nutno vykládat z hlediska jejich smyslu a účelu. Pan Morávek byl ustanoven do funkce statutárního orgánu Národní galerie v Praze v souladu se zákonem, se všemi pravomocemi z toho vyplývajícími,“ řekla mluvčí.

Žalobu ministerstvo podle ní vnímá jako demagogický a účelový útok bývalého ředitele s cílem zpochybnit základní pravomoci úřadu ministra dané mu ústavou a kompetenčním zákonem.

Staňkova demise

Fajta a také ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa odvolal Staněk s tím, že oba pochybili v hospodaření svých institucí. Podal na ně také trestní oznámení. Za svůj krok sklidil kritiku části odborné veřejnosti i spolustraníků a v květnu rezignoval ke konci měsíce.

Prezident Miloš Zeman ale jeho konec neakceptoval. Nepřijetí demise zdůvodnil tím, že ministr odhalil ve svém resortu „závažná ekonomická pochybení“ a neměl by být za tato odhalení trestán. Premiér Andrej Babiš (ANO) pak na žádost ČSSD navrhl odvolání ministra.

Fajt v žalobě uvádí, že výpověď učinila osoba, která k tomu neměla oprávnění. Bývalý ředitel to zdůvodňuje tím, že pod výpovědí je podepsán Morávek jako „generální ředitel pověřený řízením“, ale podle statutu Národní galerie Praha může za galerii jednat pouze generální ředitel jmenovaný ministrem kultury.

„Formulace ‚generální ředitel pověřený řízením‘ je zcela nesmyslná,“ uvádí žaloba. Staněk podle ní nemohl nikoho pověřit řízením galerie, ministr může jen jmenovat řádného generálního ředitele, píše se v žalobě. „Nerespektováním zákonných ustanovení, respektive jejich obcházením, ministr kultury způsobil neplatnost výpovědi,“ uvádí dokument.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme