Národní galerie předá Madonu z Veveří farnosti nejspíš 7. března

Vzácný obraz Madony z Veveří poputuje z Prahy do Brna nejspíš 7. března. Dnes se na tom předběžně dohodli zástupci Národní galerie s farností Veverská Bítýška, která dílo získala v rámci církevních restitucí. Nyní se ověřují technické a dopravní možnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gotický obraz Madona z Veveří byl ještě 18. února ve stálé expozici NG v Anežském klášteře v Praze | Zdroj: ČTK

Soud nedávno pravomocně přiřkl vzácný gotický obraz farnosti. Národní galerie podala dovolání k Nejvyššímu soudu, které však nemá odkladný účinek. Rozsudek je tedy vykonatelný.

„Dnes dopoledne proběhlo jednání mezi zástupci římskokatolické farnosti Veverská Bítýška s Národní galerií a předběžně byl termín předání obrazu Madony z Veveří stanoven na 7. března. Nyní se budou ověřovat technické a dopravní možnosti, aby mohl být termín potvrzen,“ řekla mluvčí Biskupství brněnského Martina Jandlová.

Dohodu o předání potvrdila i Národní galerie s tím, že konkrétní organizaci převozu díla řeší farnost Veverská Bítýška. Z bezpečnostních důvodů nechce galerie komentovat ani podrobnosti o předání. Převoz podobných děl zpravidla doprovázejí přísná bezpečnostní opatření, transport provádějí specializované firmy v přepravních boxech s patřičným klimatem.

Obraz nevyčíslitelné hodnoty je nyní v pražském Anežském klášteře. Církev chce obraz vystavit v Diecézním muzeu v Brně, dřívější jednání o jeho dlouhodobém zapůjčení do Národní galerie k dohodě nevedla.

Malba je datována před rokem 1350 a připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. Do roku 1938 madona zdobila kostelík u hradu Veveří, později se obraz ocitl v držení Ředitelství státních lesů a statků v Rosicích, ministerstva zemědělství a lesního hospodářství. V roce 1958 jej získala Národní galerie.

Městský soud v Praze konstatoval, že stát deklaroval jednoznačně svůj vlastnický nárok na obraz až přípisem v roce 1958. Proto na dílo dopadá zákon o církevních restitucích. Podle výkladu Národní galerie se ovšem obraz ocitl ve vlastnictví státu dříve.

ČRo, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme