Národní galerie zůstává zavřená. Návštěvníky opět přivítá v úterý, sdělil ředitel Fajt

Všechny budovy Národní galerie zůstávají i v neděli uzavřené kvůli sporu s bezpečnostní agenturou ABAS. Dveře se návštěvníkům znovu otevřou v úterý. Českému rozhlasu to potvrdil ředitel galerie Jiří Fajt. Bezpečnostní agentura v pátek vypověděla galerii smlouvu. Tvrdí, že ji od listopadu neplatí za služby. Platnost zakoupených vstupenek je prodloužena do května.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní galerie zavřela kvůli sporu s bezpečnostní agenturou všechny budovy v Praze. | Zdroj: ČTK

„Mohu potvrdit, že Národní galerie bude v úterý 28. února znovu zpřístupněna. Problém se bude týkat jen tohoto víkendu, za což se samozřejmě nesmírně omlouvám,“ řekl ve vysílání Českého rozhlasu Plus ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

Galerie má podle registru smluv uzavřenou od konce září smlouvu s bezpečnostní agenturou ABAS IPS Management. Trvat původně měla do března 2020.

„Národní galerie Praha nezaplatila do dnešního dne faktury za služby poskytnuté od listopadu loňského roku. Jen za listopadové a prosincové faktury činí dlužná částka více než šest milionů korun. Jsme překvapeni, že takto se chová společnost zřizovaná státem," sdělila v sobotu mediální zástupkyně agentury Eva Kijonková. Agentura podle ní nabídla galerii základní bezpečnostní ochranu všech budov po dobu nezbytně nutnou.

Národní galerie hospodaří se šesti historickými budovami, spravuje na 400 tisíc uměleckých děl v hodnotě stovek miliard korun. Celkem si vloni přišlo její výstavy i stálé expozice prohlédnout 712 690 lidí.

Národní galerie ale smlouvu s agenturou obnovit nechce. Podle Fajta bylo důvodem uzavření budov opakované závažné porušování povinností ze strany agentury. „Neplnili své závazky, nestavěly celé směny a z toho důvodu jsme nemohli otevírat své objekty v minulosti. Toto byl předmět sporu. Považuji to za naprosto neseriózní," řekl České televizi.

Galerie o situaci informuje přímo na dveřích jednotlivých budov a také na svých webových stránkách. Bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák považuje uzavření všech objektů galerie za bezprecedentní událost.

Budovy Národní galerie jsou zavřené. Může za to spor s bezpečnostní agenturou

Číst článek

„Je to další důkaz absolutní nekompetentnosti a neschopnosti Jiřího Fajta a ministra Daniela Hermana, který ho drží na ředitelském postu a odmítá respektovat kritické hlasy," sdělil Knížák.

Fajt by měl podle něj být okamžitě odvolání a Herman by měl podat demisi. „Ochrana a prezentace sbírek je prvořadým úkolem Národní galerie," dodal Knížák.

ČTK, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme