Národní galerii povede ekonom Vladimír Rösel

V čele Národní galerie vystřídá Milana Knížáka ekonom Vladimír Rösel. Rozhodl o tom dnes ministr kultury Jiří Besser, kterému Rösela už před týdnem jednoznačně doporučila odborná komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Rösel. | Zdroj: ČTK

Ministr Besser své rozhodnutí zdůvodnil tím, že by Národní galerii měl vést manažer a ekonom, nikoliv historik umění. Tím byl druhý kandidát Jiří Fajt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kunsthistorik Tomáš Pospiszyl v Odpoledních ozvěnách dne.

„Nemyslím si, že jednosměrně zaměřený kunsthistorik by dokázal naplnit to, co si představuji. Od manažera to očekávám,“ uvedl Besser na tiskové konferenci.

Právě to, že Rösel nemá kunsthistorické vzdělání ani dostatek zkušeností v umělecké oblasti, kritizovala část odborníků. Výběr nového šéfa se nelíbí například historičce umění Mileně Bartlové. Ukázalo se to podle ní již během loňského konkurzu.

„Loni jsme viděli, že pan Rösel je jistě dobrý, manažer, ale že mu velmi výrazně schází nějaké jasnější přesvědčení o tom, co vlastně muzeum umění dělá, k čemu tady je. A letos se to proměnilo ještě v tom smyslu, že je zcela zjevné, že pan Rösel jedná v dohodě s nynějším vedení Národní galerie,“ řekla Bartlová. Ekonomická rovina není podle ní pro Národní galerii tou hlavní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historička umění Milena Bartlová v pořadu Stalo se dnes.

Rádcem a nejbližším spolupracovníkem Rösela bude historik a ředitel Sbírky starého umění Národní galerie Vít Vlnas. Kunsthistorik Tomáš Pospiszyl lituje, že právě Vlnas se do konkurzu nepřihlásil. I on se z části obává, že novému řediteli bude chybět odborné vzdělání.

„Národní galerii nelze řídit čistě manažersky jako jakoukoli jinou instituci. Na druhou stranu to, co podle mého názoru Národní galerii čeká, s čím se musí vyrovnat, jsou i otázky, které se týkají managementu nebo vůbec fungování Národní galerie, která má finanční problémy, je příliš velká, prostě stojí před nějakou restrukturalizací,“ řekl Pospiszyl. Sám Besser dnes uznal, že v Evropě není příliš běžné, aby první galerii státu vedl ekonom.

Oslabení funkce šéfa NG

Ministr Besser dnes také řekl, že mandát šéfa Národní galerie musí být slabší - napříště už ředitel této instituce nemá o všem rozhodovat sám. Knížák se prý v roli generálního ředitele Národní galerie choval jako absolutista.

„Dneska značka Národní galerie ve světovém měřítku je samozřejmě stále nosná. Ale pokud jsem mluvil třeba v Rusku v Puškinově galerii s paní ředitelkou Antonovou, tak ona neříkala Národní galerie, ale ona téměř říká, jako je v Rusku zvyklá říkat Puškinova galerie, Knížákova galerie. Myslím, že tohle je potřeba změnit ve statutu i v myšlení lidí v Národní galerii,“ řekl Besser.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ministrem kultury Jiřím Besserem o tom, jaká kritéria rozhodla při výběru nového šéfa Národní galerie, co se má v této instituci změnit, jaké koaliční spory ovlivňují práci MK i co bude s nákladovým nádražím Žižkov

Současný ředitel Národní galerie Milan Knížák uvolní své křeslo 1. června. V galerii ale zůstane ještě tři měsíce, aby Röselovi funkci předal a seznámil ho s některými projekty.

Pětačtyřicetiletý ekonom Rösel podle dostupných informací zahájil kariéru finančníka v roce 1991 v Londýně. V roce 2006 jej týdeník Euro označil za odborníka na letecký průmysl. Podílel se i na restrukturalizaci podniku Walter, tradičního českého výrobce leteckých motorů.

Martin Hromádka, Michaela Vetešková, Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme