Národní hrdost se podle politologa naučit nedá
V předvečer státního svátku, který připomíná vznik samostatného státu, nabývá na aktuálnosti jeden z nápadů ministra školství Josefa Dobeše, který doporučuje, aby se školní osnovy zaměřily na výchovu k vlastenectví. Obratem se ozvali kritici tohoto návrhu s tím, že sebevědomí není možné budovat na pouhé příslušnosti k určité skupině.
Vedoucí katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Stanislav Balík si není jist možnou realizací:
„Tím, že se někde ve fyzice budou učit o skvělých českých fyzicích, jestli to automaticky povede k lepšímu vztahu k vlasti jako takové. Tam je ještě důležité, jestli mluvíme o národní hrdosti, tak znělo původní slovo od ministra Dobeše nebo jestli mluvíme o vlastenectví, o vztahu k místu, kde žijeme.“
Hosty Ozvěn dne byli bývalý pedagog a publicista Václav Vlk a vedoucí katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Stanislav Balík
Národní hrdost se podle Stanislava Balíka naučit nedá: „To se musí vycítit ze vztahu učitelů k žákům a jejich životu, k tomu, jak se starají a zapojují do dění kolem sebe. Skutečně si to nedokážu představit přetavené do nějakých konkrétních předmětových bloků.“
Podle Balíka by mohly jít školy směrem připomínání významu státních svátků: „Má-li směřovat ministerská iniciativa k něčemu takovému, že si těchto věcí začnou ve školách všímat, pak určitě ano.“
Bývalý pedagog a publicista Václav Vlk Dobešův nápad vítá:
„Já jsem rád, že to konečně někdo řekl, protože prakticky od roku 1939 se u nás nic takového nedělalo. My jsme se učili o Stalinovi, předváděli nám Husa coby komunistického kazatele, Žižka byl něco jako Čapajev, feudalismus byla hrůza a kapitalisti stříleli do dělníků. To bylo všechno, co jsme se dozvěděli. Když jsem se teď koukal do učebnic, tak to bohužel není o nic lepší. Myslím si, že nápad rozprostřít to do víc předmětů, je jedině logický.“