Kontroloři našli nedostatky v hospodaření Národní i Moravské zemské knihovny, chyby byly i v účetnictví

Národní knihovna podle Nejvyššího kontrolního úřadu v letech 2015 až 2017 chybovala při získávání povinných výtisků, při správě sbírky muzejní povahy a při zadávání veřejných zakázek, čímž se mohla dopustit porušení rozpočtové kázně ve výši osm milionů korun. V pondělní zprávě pak kontroloři také upozornili na to, že Národní i Moravská zemská knihovna v několika případech nepostupovaly hospodárně.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 9:23 2. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klementinum v Praze

Klementinum v Praze | Zdroj: Profimedia

Podle mluvčí Národní knihovny Ireny Maňákové zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu padají na předchozí vedení, to současné se s tímto dědictvím vypořádává. „S většinou závěrů se ztotožňujeme a postupně přijímáme nápravná opatření,“ sdělila ČTK Maňáková.

Na dva dny před lidi a poté zpátky do trezoru. Národní knihovna vystavuje vzácné modlitební knihy

Číst článek

Obě instituce se podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) dopustily nehospodárnosti při pronájmu prostor. Národní knihovna třeba v roce 2015 prodloužila nájemní smlouvu obchodu se suvenýry na dobu o dva roky delší, než dovoluje zákon.

„Obě knihovny také neřešily pozdní platby za pronájmy některých prostor a také u nájemců nevymáhaly sankce za pozdní platby,“ upřesnili kontroloři.

Vedení knihovny předpokládá, že v této věci může dojít k soudnímu sporu. „Závěr Nejvyššího kontrolního úřadu může být použit jako důkazní prostředek dokládající tvrzení současného vedení Národní knihovny, že smlouva byla uzavřena v rozporu se zákonem,“ uvedla mluvčí.

Problémy našel NKÚ také při prodeji majetku. Národní i Moravská zemská knihovna v několika případech nevypsaly výběrové řízení, ale majetek prodaly předem vybraným zájemcům.

„Národní knihovna v některých případech nestanovovala prodejní ceny v takových výších, které by odpovídaly danému místu a času, a nenabízela nepotřebný majetek ostatním státním organizacím,“ doplnil Nejvyšší kontrolní úřad.

Zrušená zakázka

Kontroloři se také domnívají, že největší česká knihovna porušila rozpočtovou kázeň „až do výše osm milionů korun“. Proto to oznámili finančnímu úřadu.

Národní knihovna otevře své trezory, výstavou připomene 600 let od úmrtí krále Václava IV.

Číst článek

„Národní knihovna totiž porušila zákon o veřejných zakázkách, když rozdělila zakázku na IT služby související s digitalizací knihovního fondu. Snížila tím předpokládanou hodnotu zakázky a snažila se tak vyhnout povinnosti zadat veřejnou zakázku postupem podle zákona o zadávání veřejných zakázek,“ popsal úřad.

Na tuto věc má ale i současné vedení Národní knihovny odlišný právní názor. „Jestliže v minulosti došlo ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ke zrušení řádně připravené velké nadlimitní veřejné zakázky na udržitelnost projektu Národní digitální knihovny v hodnotě několika set milionů korun a hrozilo, že Národní knihovna bude povinna vrátit dotaci v řádu stovek milionů korun, bylo nutným krokem v souladu s nálezem antimonopolního úřadu tuto zakázku rozdělit a soutěžit samostatně,“ uvedla Maňáková. Nyní nezbývá než vyčkat finálního rozhodnutí finančního úřadu, který se bude podnětem kontrolorů zabývat, dodala.

Tři útvary najednou

Národní knihovna měla také problém se správou sbírek muzejní povahy. Nejen že nikdo nebyl určen jako správce, ale staraly se o ni tři útvary najednou. Každý z nich si přitom vedl evidenci jiným způsobem.

Klementinum je památka, nejde z něj dělat Národní knihovnu, říká odvolaný šéf Ústřední knihovnické rady

Číst článek

Nejvyšší kontrolní úřad také upozornil „na chybějící legislativu zaměřenou na uchovávání kulturního dědictví v digitální podobě“. Například některé knihy existují jen v elektronické podobě a nakladatelství tak nemusí odevzdat Národní knihovně povinný výtisk.

Jinak kontroloři konstatují, že obě knihovny používaly majetek i prostředky k tomu, k čemu byly určeny. Úřad také porovnal Národní knihovnu s podobnými institucemi z 12 evropských zemí. V digitalizaci fondů skončila největší česká knihovna druhá.

„Pokud jde o prostředky na činnost knihovny v přepočtu na jednu knihovní jednotku, je jejich objem, ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi, relativně nízký. Národní knihovna má například téměř o polovinu méně prostředků na svou činnost než knihovna rakouská,“ dodal na závěr Nejvyšší kontrolní úřad.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme