Národní knihovna převezme cenu UNESCO

Národní knihovna České republiky dnes v jihokorejském městě Cheongju obdrží prestižní cenu UNESCO za digitalizaci svých dokumentů. Jedná se o cenu UNESCO - Jikji - Paměť světa za přístup k ochranně a zpřístupňování světového kulturního dědictví. Národní knihovna se stane první institucí, která toto ocenění získá. Tuto cenu uděluje Korejská republika, která ji iniciovala a financuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přepravky s knihami | Foto: Jan Rosenauer

Tato prestižní cena se uděluje jednou za dva roky. V užším finále se o ni ucházelo celkem sedm institucí, od Afriky až po Austrálii. Národní knihovna ji nakonec získala zejména za rozsáhlou digitalizaci svých svazků, které se netýkají pouze naší země, ale celého světa. S cenou je spojena také finanční odměna a to v přepočtu ve výši tři čtvrtě miliónu korun.

Čím si Národní knihovna cenu zasloužila řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu její ředitel Vlastimil Ježek: "Především za program, který se nejstručněji dá charakterizovat, jako program ochrany a zpřístupňování světového kulturního dědictví. Je to prostě snaha o ochranu a zpřístupňování starých rukopisů a tisků. Základní metodou zpřístupňování je digitalizace."

Ondřej Černý, Radim Vaculovič, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme