Národní knihovna převezme cenu UNESCO

Národní knihovna České republiky dnes v jihokorejském městě Cheongju obdrží prestižní cenu UNESCO za digitalizaci svých dokumentů. Jedná se o cenu UNESCO - Jikji - Paměť světa za přístup k ochranně a zpřístupňování světového kulturního dědictví. Národní knihovna se stane první institucí, která toto ocenění získá. Tuto cenu uděluje Korejská republika, která ji iniciovala a financuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přepravky s knihami | Foto: Jan Rosenauer

Tato prestižní cena se uděluje jednou za dva roky. V užším finále se o ni ucházelo celkem sedm institucí, od Afriky až po Austrálii. Národní knihovna ji nakonec získala zejména za rozsáhlou digitalizaci svých svazků, které se netýkají pouze naší země, ale celého světa. S cenou je spojena také finanční odměna a to v přepočtu ve výši tři čtvrtě miliónu korun.

Čím si Národní knihovna cenu zasloužila řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu její ředitel Vlastimil Ježek: "Především za program, který se nejstručněji dá charakterizovat, jako program ochrany a zpřístupňování světového kulturního dědictví. Je to prostě snaha o ochranu a zpřístupňování starých rukopisů a tisků. Základní metodou zpřístupňování je digitalizace."

Ondřej Černý, Radim Vaculovič, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme