Národní knihovnu povede Pavel Hazuka

Po odvolání ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka byl jejím řízením pověřený dosavadní ředitel Památníku národního písemnictví Pavel Hazuka. Bude s velkou pravděpodobností i jmenován řádným ředitelem NK. Ježka odvolal ministr kultury Václav Jehlička. Odůvodnil to problémy kolem chystané stavby nové budovy knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Knihovna - ilustrační foto

Knihovna - ilustrační foto | Foto: Archiv

Že bude Pavel Hazuka i novým ředitelem po Vlastimilu Ježkovi připustil ve vysílání Radiožurnálu náměstek ministra kultury František Mikeš. Vysvětloval i důvody Ježkova odvolání, přičemž odmítl, že by zásadní příčinou byly osobní neshody mezi bývalým ředitelem a ministrem kultury.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odvolání ředitele NK V. Ježka mluvil v poledních Ozvěnách dne náměstek ministra kultury František Mikeš (moderátor Jan Bumba)

Pověřený ředitel Národní knihovny Pavel Hazuka chce pokračovat v práci odvolaného šéfa knihovny. Lokalitu, kde by "blob" Jana Kaplického mohl nově vzniknout, zná. Místo mu přijde vhodné. Bliž se k tomu vyjadřovat nechce s tím, že do funkce právě nastoupil.

Jak uvedl mluvčí ministerstva Jan Cieslar, ministr se rozhodl Ježka odvolat už předminulý týden. Odložil ale realizaci svého rozhodnutí, protože se chtěl ještě seznámit s právním rozborem soutěže na novou budovu knihovny:

"Rozhodl se zejména proto, že shromážděné argumenty vylučují možnost dál pokračovat ve stavbě nové budovy Národní knihovny. Výstavba nové budovy ustrnula vlastně na mrtvém bodě, a také v silné právní nejistotě."

Vlastimil Ježek v Ranním interview Radiožurnálu informoval, že v uplynulých dnech Národní knihovna dostala alternativní pozemkovou nabídku na stavbu nové budovy. Prohlásil, že právě tento fakt mohl paradoxně urychlit jeho odvolání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odvolaný ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek v Ranním interview Radiožurnálu (moderátor Jan Pokorný)

Vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek k události Radiožurnálu řekl: "Vlastimil Ježek byl známý nejenom jako usilovatel o novou knihovnu, ale on skutečně dobře knihovnu vedl a výborně jí popularizoval. To si myslím, se má hodnotit také. Jsem přesvědčen, že hlavním důvodem byla určitá animozita pana ministra vůči panu Ježkovi. Je to jeho rozhodnutí, do kterého nikdo z nás ostatních nemá nikdo právo jakkoli vstupovat."

Finanční prostředky na výstavbu nové budovy Národní knihovny činí v současné době necelé dvě miliardy korun a téměř miliarda je připravená na revitalizaci pražského Klementina, dosavadního sídla knihovny.

Předsedové KDU-ČSL v obvodech Prahy 9 a 14, kde ředitel Národní knihovny Ježek kandiduje do Senátu, ho dál podporují. V uvedeném volebním obvodu se s ním v podzimních senátních volbách utkají Bohdan Babinec (NS+SZR), Zuzana Baudyšová (SNK-ED), Petr Cibulka (PB), Ladislav Hrabal (SZ), Tomáš Kladívko (ODS), Jiří Koskuba (ČSSD), Vít Olmer (SOS Praha), Evžen Smrkovský (KSČM) a Šárka Weberová (SOS).

O odvolání ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka bude v podvečerním Radiofóru mluvit komentátor časopisu Týden Pavel Mandys. Poslouchejte po 18. hodině!

Jan Pokorný, Lenka Jansová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme