‚Nejistý původ daru i dárce.‘ Čínská společnost chtěla věnovat Národnímu muzeu konvičky, to je odmítlo

Čínská společnost, která působí v Česku, uspořádá od pátku do neděle výstavu tradiční čínské keramiky v Praze na Žofíně. Chtěla při té příležitosti předat dar Národnímu muzeu, jehož hodnotu vyčíslila na více než pět milionů korun. Mluvčí muzea Kristina Kvapilová řekla, že muzeum dar nepřijme.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masivní stavba Národního muzea dominující horní části Václavského náměstí měla být oázou klidu. Dnes je ovšem sevřená z obou stran velmi frekventovanou magistrálou | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na akci, která se koná v předvečer 30. výročí masakru na Náměstí Nebeského klidu v Pekingu a na které má být dar předán, pořadatelé z čínské společnosti podle svých slov pozvali zástupce prezidentského úřadu, ministerstva kultury i Národního muzea.

Národní muzeum hledá stařičké české nahrávky. ‚Šmejdí‘ kvůli nim v amerických antikvariátech

Číst článek

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček uvedl, že na páteční vernisáži by měl být přítomen zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Petr Mužák. Podle Kvapilové se zástupci Národního muzea akce nezúčastní. Vyjádření ministerstva kultury ČTK zjišťuje.

Putovní výstavu tradiční čínské keramiky do Prahy přiváží společnost European Chinese Culture & Exchange Associaton, která je podle obchodního rejstříku od loňska v České republice zapsaným spolkem. Účelem nadace je podle zápisu v rejstříku „provozovat osvětovou a vzdělávací činnost v hudbě, umění, malířství a kultuře všeobecně a dále sportu, v rámci zapojení do odborných, amatérských a poloamatérských aktivit“.

Keramika související s čajovou kulturou

Spolek má také „vést své členy a ostatní zájemce k dodržování základních etických, estetických a mravních pravidel, hájit zájmy svých členů, za tím účelem spolupracovat s orgány státní správy a samosprávy s ostatními organizacemi i jednotlivci (...)“. V týmu je na webu zmiňován třeba Jiří Pos, někdejší ředitel pražského letiště.

Ikonický klobouk, holicí souprava i šaty. Osobní věci Benešových putují z USA zpět do Česka

Číst článek

ČTK se pokoušela čínské organizátory výstavy neúspěšně kontaktovat. Ve svém prohlášení uvádějí, že jeden z autorů děl, malíř, básník, umělecký kritik a sběratel Luo Qing byl loni 18. září pozván českým ministrem kultury a ministrem zahraničí k výstavě a přednášce v Praze.

Výstava na Žofíně má prezentovat keramiku související s čajovou kulturou a představí díla několika umělců, kteří se tomuto umění věnují.

„Na závěr vernisáže čínská strana věnuje konvičku Qin Quan a konvičku Tian He Quan Národnímu muzeu, aby podpořila a rozšířila povědomí o tomto umění a čínské čajové kultuře,“ sdělil Michal Hora za společnost Promo Production, která pomáhá s technickou stránkou putovní výstavy čínským pořadatelům.

Výročí masakru

Kiska vyznamenal ředitele Národního muzea. Prahu nazval ‚třetím největším slovenským městem‘

Číst článek

Národní muzeum ale dar nepřijme. „Darovat umělecké objekty je běžným zvykem mezi významnými institucemi. Dary ze zahraničí také nejsou ničím výjimečným. Dar ale většinou předává velvyslanec dané země a vedení instituce. Jde-li o dar ze zahraničí, podarovaná instituce, tedy její akviziční komise, musí schválit, zda dílo přijme a zda má smysl, aby bylo zařazeno do sbírky instituce,“ řekla Klára Procházková za projekt Sinopsis, který se věnuje dění v Číně a snaží se podávat přehled o něm z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů.

Je projektem Ústavu Dálného východu FF UK a spolku AcaMedia. Organizace ECCEA je podle ní neprůhledná, český web má pouze hlavní stránku, v Číně web nemá. Podle zjištění Sinopsis je pravděpodobně agenturou placenou čínským ministerstvem propagandy.

Procházková připomíná, že každá instituce by měla mít kodex k přijímání takových darů ze zahraničí. „V tomto případě je ale nejistý původ daru a dárce. Zajímavé je i to, že se takto významný dar - údajná konvička z dílny jedné z nejvýznamnějších čínských keramických školy - má věnovat českému muzeu právě v době výročí 30 let od masakru na Náměstí Nebeského klidu. Je to výročí události, která je v Čínské lidové republice největším tabu. K masakru neznámého počtu, pravděpodobně několika set až tisíc lidí došlo v centru Pekingu v noci z 3. na 4. června 1989,“ připomíná.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme