Do Národního muzea se dostala voda. Suterén budovy zatopila do výšky až dvaceti centimetrů

Suterén památkově chráněné nové budovy pražského Národního muzea v neděli dopoledne zaplavila voda z poškozeného potrubí do výše až 20 centimetrů. Porucha byla na veřejném vodovodu, odkud voda do suterénu prosákla, zjistila firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Škody budou zřejmě minimální, nová budova byla pro návštěvníky uzavřena, uvedla Kristina Kvapilová z Národního muzea.

Praha (Aktualizováno: 20:26 26. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová budova Národního muzea, původně budova Federálního shromáždění | Foto: Petr Merta/CNC | Zdroj: Profimedia

Hasiči byli do nové budovy Národního muzea povoláni před 11.00. Na místě zjistili poškození potrubí a únik vody. „Bylo tam zhruba 15 až 20 centimetrů vody,“ řekl jejich mluvčí Martin Kavka.

Pasažéry letadla v Praze evakuovali po skluzavkách. Požár na palubě se nepotvrdil

Číst článek

Hasiči zavolali údržbáře muzea a vodárenskou společnost, které věc předali. Byli také připraveni vodu odčerpat, pokud by to bylo nutné. „Vypadá to, že naše asistence tam není potřeba, že ta voda přirozeně odteče ze suterénu,“ doplnil mluvčí hasičů.

Pracovníci PVK podle mluvčího firmy Tomáše Mrázka v suterénu uzavřeli přívod vody. Následně vykopali sondu, kterou zjistili zdroj vody. „Byl to veřejný vodovodní řad,“ uvedl mluvčí PVK. Voda z něj se dostala do muzea průsakem, závada na potrubí by měla být odstraněna ještě večer, doplnil.

Mluvčí muzea potvrdila, že vodu ze suterénu nebylo třeba odčerpávat. Škody se podle ní zjišťují, ale nebudou velké. „Jedná se o technické zázemí, kde v podstatě nic není. Je tam dlažba, nejsou tam žádné výstavy, žádné sbírkové předměty,“ podotkla.
Kvůli zastavenému přívodu vody byla nová budova muzea uzavřena. „Bez vody není možné fungovat kvůli komfortu návštěvníků, toaletám, umytí rukou,“ řekla Kvapilová.

Nová budova Národního muzea byla postavena pro pražskou burzu, otevřena byla v únoru 1938. Po druhé světové válce v ní sídlilo Národní shromáždění a později Federální shromáždění. Od roku 1995 poskytovala zázemí Rádiu Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Národnímu muzeu patří od roku 2006. Dnes je kulturní památkou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme