Národní park České Švýcarsko získal ocenění pro unikátní evropské turistické destinace

Národní park České Švýcarsko se zařadil mezi prestižní evropské turistické destinace. Získal totiž mezi českými destinacemi ocenění EDEN neboli "Evropská destinace nejvyšší kvality." Nejmladší český národní park existuje od roku 2000 a mezi jeho klenoty patří například Pravčická brána, která se dostala mezi 77 nejatraktivnějších přírodních památek světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní přírodní památka Pravčická brána, Národní park České Švýcarsko | Foto: Jiří Suchomel, ČRo Leonardo

Co je cílem projektu excelentních turistických destinací, vysvětlil Filip Remenec z agentury CzechTourism: "Poprvé byla soutěž vyhlášena v roce 2006. Každoročně se jí účastní několik desítek evropských zemí. Hlavním cílem je pomáhat zviditelnit méně tradiční evropské turistické cíle. Přihlášení by měli upozornit na rozmanitost a šíři nabídky těch méně známých destinací."

Z České republiky o titul evropské turistické destinace celkem soutěžilo 21 lokalit, do finále se dostaly tři. Kromě Českého Švýcarska to byl Králický Sněžník a Orlické hory. České Švýcarsko se stalo vůbec prvním takto oceněným místem v Čechách.

Jak Evropská komise vybírala vítěze, řekl Radiožurnálu předseda správní rady společnosti České Švýcarsko Radek Vonka. "Komise přijela přímo do těchto tří destinací a proběhlo takové posouzení na místě, které zahrnovalo návštěvu našeho informačního střediska, představení naší destinační agentury a samozřejmě výlet. Pak už následoval onen významný úspěch, kdy jsme byli oceněni tím titulem Evropská destinace nejvyšší kvality a v říjnu si jedeme titul převzít do Bruselu oficiálně."

Hlavní atrakce Národního parku České Švýcarsko popsal Radiožurnálu jeho ředitel Pavel Benda: "České Švýcarsko je mimořádně pestrá oblast. Prvotřídními lákadly jsou určitě soutěsky řeky Kamenice, kde lze zažít romantickou plavbu na pramicích, a pak samozřejmě Pravčická brána, největší skalní brána v Evropě. Odtamtud jsou krásné výhledy na celé České Švýcarsko. To samé platí i pro Děčínský Sněžník, odkud je za slunečného počasí vidět až do Drážďan. Těch lákadel je opravdu velké množství," řekl Benda.

Říčka Kamenice | Foto: Národní park České Švýcarsko

Přečtěte si také:
Pravčická brána se dostala do seznamu nejzajímavějších míst naší planety
České Švýcarsko se stalo evropskou turistickou destinací roku 2009

Jan Herget, Alena Adámková, Tereza Schejbalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme