Největší potravinová sbírka doposud. Češi vybrali přes milion porcí, na e-shopech lze přispět do 21. listopadu

V sobotní podzimní sbírce potravin v Česku lidé v obchodech darovali 624 tun zboží, z toho 562 tun potravin a 62 tun základní drogerie a hygienických potřeb. Je to dosud nejvíc v této akci. Z vybraných potravin lze připravit až 1,124 milionu porcí jídla. Sdělil to zástupce Svazu obchodu a cestovního ruchu Miroslav Dinga. Sbírka přitom pokračuje v e-shopech až do 21. listopadu, očekává se tak překročení 700 tun darovaného zboží.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

potravinová sbírka v Litvínově

Lidé mohli v sobotu ve 2051 prodejnách nakoupené zboží odevzdat dobrovolníkům v zelených zástěrách | Foto: Jan Beneš | Zdroj: Český rozhlas

„To množství je úžasné, těch 624 tun nás překvapilo. A ještě to není konec, probíhá ještě  forma sbírky online, takže čekáme, že to bude celkově přes 700 tun,“ řekl předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček.

Jaké konkrétní potraviny lidé nejvíce kupovali, se podle něho vyhodnotí až v příštích 14 dnech. Podle Slavíčka tak Češi prokázali, že jim není lhostejný osud druhých, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Dobrovolníků se nakonec zapojilo přes 5000.

Lidé mohli v sobotu ve 2051 prodejnách nakoupené zboží odevzdat dobrovolníkům v zelených zástěrách ve všech obchodních řetězcích nebo v síti drogerií Rossmann, dm drogerie markt a Teta.

Akce se zúčastnily také internetové supermarkety Rohlík a Košík a e-shopy řetězců Tesco a Billa, které připravily elektronické vouchery či různé balíčky pomoci. Například zákazníci více než 180 prodejen Tesco darovali do podzimní sbírky potravin podle Ivy Pavlouskové z tiskového oddělení Tesco Stores 100 tun potravin a drogérie, což je o 25 tun více než v jarním kole sbírky.

Nakoupit jídlo nejen pro sebe. V sobotu se přispívá do Sbírky potravin, pomoct jde i z domova online

Číst článek

V kamenných obchodech mohli lidé koupit a pak darovat základní trvanlivé potraviny, jako jsou mouka, cukr, těstoviny, rýže, luštěniny, olej, trvanlivé mléko, přesnídávky pro děti, masové i jiné konzervy, instantní polévky a drogistické výrobky jako šampony, mýdla, dětské pleny, vložky, toaletní papír, kartáčky na zuby či zubní pasty.

Darované zboží se nyní převeze do skladů potravinových bank, odkud se následně bude distribuovat přes jednotlivé charitativní organizace i města a obce všem potřebným.

Sbírka potravin je jednou z největších materiálních charitativních akcí v České republice a jsou do ní po celé zemi zapojeny tisíce lidí z řad dobrovolníků, zaměstnanců prodejen a neziskových organizací.

V předchozích sbírkách se doposud vybralo 4659 tun potravin, tedy asi 9,32 milionu porcí jídla, a 595 tun základních hygienických potřeb. Provoz potravinových bank finančně podporuje ministerstvo zemědělství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme