Národní pouť ve Staré Boleslavi navštívily tisíce lidí

Šestým rokem slavíme státní svátek - Den české státnosti. Připadá na svátek katolického světce sv. Václava, českého knížete a patrona země, jehož jméno patří v Čechách i nyní k nejrozšířenějším. Svatý Václav se podle literárních pramenů narodil kolem roku 907 jako nejstarší syn knížete Vratislava I. Vzdělání získal na Budči a pod vlivem své babičky Ludmily se už v mládí přiklonil ke křesťanství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rotunda

rotunda | Foto: Josef Veselý | Zdroj: Český rozhlas

Za nejasných okolností se dostal do střetu s římským císařem Jindřichem I. a nakonec byl zavražděn vlastním bratrem Boleslavem ve Staré Boleslavi. Mnohé údaje o životě knížete Václava nám však dnes zůstávají utajeny, protože četné legendy jsou většinou velmi málo hodnověrné.

Už koncem 10. století Václava považovali za svatého nejen v Čechách, ale i v Německu a v 11. století i Polsku a Rusku. Od 2. poloviny 11. století se sv. Václav stal ústřední osobností státního kultu a ochráncem českého státu před nepřítelem. Zároveň se stal symbolem zemského práva a v neposlední řadě i patronem prostého lidu. Svatý Václav zůstal dodnes národním světcem a také jedním ze základních symbolů státnosti.

Název státního svátku ale Václavovo jméno neobsahuje. Den české státnosti je totiž kompromisem, protože při projednávání zákona o svátcích se před několika lety strhl ve Sněmovně "boj o Václava". V nebývale ostré hádce o jeho roli v dějinách tehdy levice návrh na nový svátek odmítala s argumenty o proněmeckém zneužívání svatováclavské tradice za nacistické okupace Čech a Moravy.

Součástí oslav jsou pouti na místech spjatých se svatováclavskou tradicí. Kardinál Miloslav Vlk sloužil ve Staré Boleslavi v přímém rozhlasovém a televizním přenosu poutní mši.

Národní svatováclavská pouť pořádá město Brandýs na Labem-Stará Boleslav společně s českými biskupy a pražským arcibiskupstvím. Pouť je příkladem dobré spolupráce církve a obecního zastupitelstva, potvrdil Radiožurnálu mluvčí biskupů Martin Horálek: "Skutečně ta spolupráce je snad v nejužší možné míře. Je to takový hezký příklad, jak lze spojovat náboženskou poutní tradici s moderním sekulárním světem. A je vidět, že oba tyto světy mohou velmi plodně žít vedle sebe."

Ve Svatováclavské kapli pražské katedrály má pak odpoledne premiér Jiří Paroubek k uctění památky knížete Václava položit kytici.

Milan Kopp, Eva Hůlková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme