Národní poutí a slavnostní mší vyvrcholily na Velehradě Dny lidí dobré vůle

Národní poutí a slavnostní bohoslužbou dnes na Velehradě vyvrcholila jedna z největších církevních událostí v Česku - Dny lidí dobré vůle. Akce je každoročně součástí oslav příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Letos dorazilo třicet tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslav Vlk vede hlavní homilii při slavnostní mši na Velehradě | Foto: Roman Verner

Slavnostní mši celebroval kardinál Dominik Duka. Ten připomněl oběti totalitních režimů. Zdůraznil, že je nutné být stále ve střehu a při všech turbulentních změnách současné společnosti, nejen české ale i evropské, dávat pozor na to, aby se totality nevrátily.

Po kardinálovi Dukovi si vzal hlavní slovo kardinál Miroslav Vlk. Uvedl, že už přijetím slovanských věrozvěstů položili Češi a Moravané základ zapojení do Evropy.

„Předčili jsme tehdy mnohé evropské národy, dostali jsme nejen písmo jako důležitou podmínku rozvoje písemné kultury, ale i řadu knih ve srozumitelném slovanském jazyce vysoké literární úrovně, kterou odborníci obdivují dodnes,“ řekl kardinál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slavnostní mší vyvrcholily na Velehradě Dny dobré vůle. Na místě byl i reportér Radiožurnálu Roman Verner.

Cyrilometodějská mise byla, jak řekl znamením, že víru nelze oddělovat od kultury a veřejného života bez nebezpečí, že tento bude zmrzačen a podlomen.

Snaha ohlížet se k počátkům podle kardinála Vlka odpovídá velkým současným světovým trendům hledání duchovních hodnot, smyslu života a souvislostí duchovní a civilní sféry.

Dny dobré vůle podle pořadatelů přilákaly zhruba 30 tisíc lidí. Dnešní mši sledovalo zřejmě kvůli vedru o něco méně lidí než v minulých letech, přesto bylo nádvoří zcela zaplněné.

Slovanskou hlaholicí se stále píše, ale také se v ní zpívá. I bigbít

Číst článek

Někteří poutníci se na Velehrad vracejí každý rok, jako manželé z Petrova u Strážnice. „Deset, patnáct let. Je to takové duchovní povzbuzení,“ prozradila paní. „ Člověk si uvědomuje jakousi sounáležitost s tradicí, s křesťanstvím a se vznikem křesťanství u nás vůbec,“ dodal její manžel.

Historik: Po náročné cestě na Velkou Moravu očekával Cyrila a Metoděje šok

Číst článek

Letošní Dny lidí dobré vůle zahájily jubilejní rok připomínající 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu. Vyvrcholí příští rok, kdy by měl Velehrad pravděpodobně navštívit i papež.

bre, Veronika Neprašová, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme