Národní poutí vyvrcholily na Velehradě Dny lidí dobré vůle

Slavnostní bohoslužbou na poutním místě Velehradě vyvrcholily dopoledne oslavy příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu. Jejich křesťanská mise ve druhé polovině 9. století položila základy ke vzniku českého státu. Na poutním místě před bazilikou se sešlo zhruba 20 tisíc poutníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní bohoslužbou vyvrcholily na Velehradě Dny lidí dobré vůle | Foto: ČTK

Hlavní bohoslužba, která byla součástí Národní pouti u příležitosti svátku slovanských věrozvěstů, skončila krátce před polednem. Přihlíželo ji zaplněné nádvoří před Velehradskou bazilikou.

Hlavním tématem bohoslužby byl návrat ke kořenům. A to nejen cyrilometodějským, ale i osobním – křesťanským. Celebroval ji arcibiskup Jan Graubner. Přímluvu měl i brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Ten připomněl, že se poutníci nacházejí na místě, kde byly položeny kořeny křesťanské víry, vzdělanosti, státnosti i kultury.

I přes omezení způsobená rozsáhlou rekonstrukcí baziliky a jejího okolí vše proběhlo bez problémů. Rekonstrukce má skončit v roce 2013, před 1150. výročím příchodu věrozvěstů na Velkou Moravu.

Přes 200 moravských obcí také vyvěsilo při příležitosti oslav věrozvěstů a duchovních patronů Moravy svatého Cyrila a Metoděje moravské vlajky. Iniciátorem akce byl Vladimír Novotný, místopředseda občanského sdružení Moravská národní obec.

Akt má v den cyrilometodějského svátku probouzet zájem veřejnosti, zejména mladých lidí, o poznávání naší vlasti, její historie, tradice, folkloru, ale i malebné přírody.

bre, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme