Protidrogová centrála loni zadržela drogy v hodnotě 491 milionů. Nejrozšířenější je marihuana

Národní protidrogová centrála zadržela v loňském roce omamné a psychotropní látky v hodnotě 491 milionů korun. Dlouhodobě nejrozšířenější drogou v Česku je marihuana. Trendem posledního roku je přesun velkokapacitních varen pervitinu z Česka za hranice. Vyplývá to z výroční zprávy za rok 2019, kterou v pátek zveřejnila Národní protidrogová centrála (NPC).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté našli drogy ukryté ve speciálně upravených obálkách.

Policisté našli drogy ukryté ve speciálně upravených obálkách. (ilustrační foto) | Zdroj: Policie ČR

Velkokapacitní varny pervitinu se v posledních letech přesouvají především do Německa, Polska či Nizozemska. Policisté proto loni zajistili na českém území výrazně méně této nelegální drogy než v předchozích letech.

Vyplývá to z výroční zprávy za rok 2019, kterou v pátek zveřejnila Národní protidrogová centrála (NPC). I minulý rok pokračoval trend rostoucích obchodů s drogami v kyberprostoru a s tím související rozmach zásilkové přepravy.

„Poměrně novým trendem v této oblasti je přechod distributorů omamných a psychotropních látek na vlastní platformy, většinou za pomocí komunikátorů. Mezi nejčastější patří Telegram a Wickr,“ uvedl ředitel protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Velkoobjemová produkce metamfetaminu, v Česku známého spíše jako pervitin, zůstává doménou kriminálních skupin, mezi kterými stále převažují vietnamské zločinecké skupiny, stojí ve výroční zprávě. Přesun varen do zahraničí se odrazil v poklesu celkového množství zajištěné látky. Policisté loni zabavili víc než 27 kilogramů pervitinu, zatímco v roce 2018 to bylo přes 106 kilogramů. Odhalili 234 varen, podobně jako v minulých letech.

Nejrozšířenější je marihuana

Dlouhodobě nejrozšířenější drogou v Česku je marihuana. „V oblasti velkoprodukce konopných drog, stejně tak jako v celé řadě evropských zemí, převládá intenzivní zapojení balkánských organizovaných kriminálních skupin,“ konstatovali policisté.

Pokračuje také tendence zřizování menších vnitřních i vnějších pěstíren na jižní Moravě. Policisté loni zabavili zhruba 546 kilogramů marihuany, předloni to bylo 948 kilogramů. Nelegálních pěstíren odhalili 258, o 56 víc než v roce 2018. Spotřebu konopných drog v České republice pokryje domácí produkce.

Protidrogová centrála zaznamenala minulý rok další nárůst obchodu s kokainem v kyberprostoru, a to jak v malých množstvích, tak ve velkých objemech. Roste počet případů, kdy policisté odhalí zásilku této drogy u přepravních společností, nejčastěji v příhraničních oblastech tranzitních států. Zachycené zásilky kokainu nejčastěji pocházely z Nizozemska a Belgie.

Obchod s heroinem i nadále podle policie ovládají organizované kriminální skupiny původem hlavně ze západního Balkánu.

Protidrogová centrála považuje za problém také zneužívání léčivých přípravků na bázi opiátů, benzodiazepinů, analgetik, hypnotik a anxiolytik. V minulém roce sledovala i zvýšený dovoz červeného fosforu do České republiky z Polska. Z této látky lze vyrobit metamfetamin.

„Celkové zobchodované množství červeného fosforu v roce 2019 činí 353 kilogramů, přičemž pro legální spotřebu v Česku pro průmyslové zpracování je potřeba pouze cca 60 kg/rok,“ konstatovala NPC.

Organizovaný zločin se podle centrály snaží stále hledat k výrobě drog nové látky, které nejsou pod mezinárodní kontrolou. Pak je rychle a v dostatečném množství vyrábí nejčastěji v Asii a následně dopraví do nelegálních laboratoří po celém světě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme