Senát odmítl vznik Národní sportovní agentury, sněmovna veto nejspíš přehlasuje

Senát se postavil proti vzniku Národní sportovní agentury, která má převzít od ministerstva školství sportovní agendu včetně dotací. Vznik nového úřadu by podle senátorů znamenal mimo jiné nárůst byrokracie a nezaručil by lepší financování sportovních organizací. Výhrady měli i vůči navrhovanému vedení agentury. O agentuře bude znovu rozhodovat Sněmovna, patrně veto Senátu vládní většinou přehlasuje.

Praha (Aktualizováno: 14:51 3. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Proti vzniku agentury se postavil například Miloš Vystrčil z ODS. Podle něj vy by agentura otevřela prostor pro korupci.

Vládní zmocněnec a poslanec Hnilička: Nikdo neví, kolik veřejných peněz do sportu teče

Číst článek

„Zřízením agentury dochází ke snížení transparentnosti a ke zvýšení korupčního potenciálu v oblasti financování sportu. Předseda agentury bez kontrasignace kohokoliv a kontroly kohokoliv jmenuje dva místopředsedy a minimálně všech 15 členů Národní rady pro sport,“ uvedl Vystrčil.

„Česko nepotřebuje Národní sportovní agenturu, ale jednoho koordinátora, který by činnosti ministerstev vnitra, obrany a školství koordinoval a měl pod sebou,“ řekl senátor a místopředseda ODS Vystrčil pro Český rozhlas Plus.

Návrh na vznik agentury na plénu naopak obhajoval poslanec hnutí ANO Milan Hnilička, který zároveň potvrdil, že bude kandidovat do čela agentury. Senátní veto ale zřejmě přehlasuje Poslanecká sněmovna, kde má vznik agentury silnou podporu. Sněmovna vznik agentury schválila v březnu navzdory opoziční kritice.

Hlavním úkolem agentury je podle návrhu vytvoření nového systému státní podpory sportu. Podle průzkumu České unie sportu nemá většina z téměř 7500 klubů a jednot peníze na činnost, na nábor dětí a na kvalifikované trenéry.

‚Samostatné ministerstvo‘

Kvůli složitosti dotačních programů mají kluby navíc potíže s žádostmi o peníze. Velkým problémem jsou i sportoviště. Letos je v kapitole ministerstva školství na sport vyčleněno sedm miliard korun, což je o 1,5 miliardy korun víc než loni.

„Mít jedno místo, které by garantovalo všem sportovcům i občanům, že se finanční prostředky rozdělují transparentně a sportovní politika je na jednom místě, by přínosem pro český sport bylo,“ uvedla v duelu s Vystrčilem bývalá ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová (ČSSD).

Agentura má mít částečně parametry samostatného ministerstva. Její předseda bude podle předlohy jmenován vládou na návrh premiéra na šest let a bude muset mít nejméně pětileté zkušenosti v řídící funkci ve sportu.

Má pobírat stejný plat jako ministr, na rozdíl od požadavků na jiné představitele centrálních úřadů by mohl být členem Parlamentu. Agentura by měla mít 80 zaměstnanců, z nichž 30 převezme z ministerstva školství.

„Není ani ministerstvem, ani klasickou agenturou. Ale pořád si myslím, že to může být krok správným směrem… Sněmovna také vkládá velkou důvěru do Milana Hniličky v čele agentury,“ řekla dále Valachová.

Zdeňka Trachtová, lac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme