Národní technické muzeum zaplatilo ČD za depozitář 50 milionů, i když měl být zadarmo

Za téměř 50 milionů korun koupilo Národní technické muzeum depozitář pro historické lokomotivy. Bývalé chomutovské depo přitom původně mělo dostat od Českých drah zadarmo. Zástupci drah i muzea ale dnes tvrdí, že podle zákona už to není možné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál bývalého depa Českých drah v Chomutově

Areál bývalého depa Českých drah v Chomutově | Foto: Petr Sehnoutka | Zdroj: Český rozhlas

Areál depa má rozlohu asi 60 tisíc metrů čtverečných, ve dvou budovách je stovka lokomotiv, vagonů, vozíků, drezín nebo i třeba sedačky ze staré lanovky na Sněžku.

Hodnota této sbírky je nevyčíslitelná, a proto bylo pro muzeum důležité areál získat, říká ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prodej bývalého depa Českých drah v Chomutově se zajímal reportér Petr Sehnoutka

„Technické muzeum velmi usilovalo o to, aby tento areál získalo do svého vlastnictví ze zcela jednoznačného důvodu, a to je skutečnost, že máme zhruba 150 kolejových vozidel lokomotiv i vagonů a doposavad nemělo vlastní depozitární halu, kde by tyto předměty mohly být uloženy.“

Muzeum přitom nemělo původně platit nic. Dráhy podle informací Radiožurnálu dříve slíbily ministru dopravy, že areál muzeu věnují. To ale podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského ze zákona nejde.

„České dráhy nemohou převádět majetek bezplatně, proto jsme veškeré nemovitosti prodávali za obvyklou cenu, to znamená za cenu stavenou příslušným znalcem,“ vysvětluje Šťáhlavský.

Mezi exponáty v depozitáři je i nejkratší lokomotiva | Foto: Petr Sehnoutka

Podle ředitele Ksandra tak bohužel nemá ministr dopravy možnost, jak rozhodování představenstva drah ovlivnit.

Rondely budou dál sloužit výhradně jako depozitář a lidé se sem dostanou jen při výjimečných příležitostech.

„Nepočítáme, že bychom zde vybudovali nějakou klasickou muzejní expozici. Víceméně zachováme to, co tam již několik let provozujeme, to znamená, že na jaře a na podzim tam pořádáme několik dní otevřených dveří,“ doplnil Ksandr.

Petr Sehnoutka, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme