Národní technické muzeum zve návštěvníky ještě před otevřením

Den otevřených dveří dnes pořádá Národní technické muzeum. Je to po zhruba čtyřech letech poprvé, kdy budou lidé moci vidět část jeho expozice v nově opravené Dopravní hale. Plně otevřít by se měla zrekonstruovaná budova na Letné v polovině února příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní technické muzeum během rekonstrukce. | Foto: Tomáš Adamec

Dopravní hala ukazuje historický vývoj automobilové, motocyklové, cyklistické, letecké a lodní dopravy. V kratších exkurzech pak i úseky z dějin dopravy železniční a vývoje hasičské techniky na území České republiky.

Podle Jiřího Střechy, ředitele Železničního muzea, které je součástí Národního technického muzea, zmizely z haly například některé lokomotivy, které budou součástí chystaného železničního muzea na Masarykově nádraží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr v Ranním interview Radiožurnálu

„Návštěvníci uvidí základ, například nejstarší automobily. Ještě to ale není úplně dotažené. Bude to taková zajímavá sonda, jak vypadá expozice měsíc a půl před otevřením,“ uvedl Střecha.

Myslí si, že akce je pro muzejníky ideální příležitost, jak vylepšit podmínky pro návštěvníky.

„Budeme naše návštěvníky pozorovat, protože je pro nás důležité, jak třeba reagují na popisky, nakolik se musí ohýbat, co tomu říkají, jak se pak bude dav lidí pohybovat po Dopravní hale. Tyto poznatky bychom samozřejmě rádi ještě zapracovali do otevření tak, abychom návštěvnické prostředí co nejvíc zlepšili,“ dodal Střecha.

Muzeum na Letné se už více než čtyři roky opravuje, první stálé expozice budou zpřístupněny od poloviny února. Budou mezi nimi expozice astronomie, historie dopravy, fotografický ateliér, architektura, stavitelství a design a tiskařství. Poslední dvě jmenované se představí poprvé.

„Patnáctý únor je velmi významný den, protože je to den, kdy si připomeneme 180. výročí narození českého mecenáše, architekta a stavitele Josefa Hlávky,“ doplnil ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr, který v listopadu nahradil odvolaného šéfa Horymíra Kubíčka.

Neobává se přitom, že by se kvůli průtahům v rekonstrukci celé budovy i expozic návštěvníci přestali o muzeum zajímat: „Technické muzeum je specifické muzeum, které má obrovský zájem napříč generacemi, takže nemám obavu, že by si návštěvníci cestu do muzea nenašli, a moc se na ně těším.“

Eva Rajlichová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme