Nový ředitel se do čela kyberúřadu postaví v dubnu. Kandidáti musí představit vlastní koncepci úřadu

Řízení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost by se měl nástupce odvolaného ředitele Dušana Navrátila ujmout od dubna. V pondělí to řekl premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co vláda schválila způsob výběru nového šéfa instituce. Ředitele tajných služeb a zástupce vlády doplní v sedmičlenné komisi poslankyně Jana Černochová (ODS) a zastupitel Patrick Zandl (Piráti) jako zástupci opozice.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Dušan Navrátil. | Zdroj: Profimedia

Zájemci o funkci mají příležitost podávat přihlášky do konce února, sdělil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. Babiš uvedl, že nový ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost by měl mít mimo jiné pětiletou praxi v řídicí funkci v posledních 15 letech a prověrku na stupeň důvěrné.

S minulými vládami jsem problém neměl, kyberúřad získal respekt i v zahraničí, říká odvolaný Navrátil

Číst článek

„Následně se bude požadovat stupeň přísně tajné. A samozřejmě (musí předložit) koncepci Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Předpokládaný nástup nového ředitele je duben 2020,“ uvedl Babiš.

Vláda o odvolání Navrátila rozhodla v polovině prosince. Babiš krok zdůvodnil jeho nízkou odborností a nedostatečnými manažerskými a komunikačními schopnostmi. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost do jmenování nového ředitele vede statutární náměstek Jaroslav Šmíd.

Sedmičlenná komise

Kabinet do sedmičlenné komise už před Vánoci nominoval ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku, šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace Marka Šimandla a Vojenského zpravodajství Jana Berouna. V komisi je i vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla a odborný náměstek ministerstva vnitra Jiří Nováček.

S minulými vládami jsem problém neměl, kyberúřad získal respekt i v zahraničí, říká odvolaný Navrátil

Číst článek

Opozici bude v komisi zastupovat místopředsedkyně poslanců ODS Černochová, která je předsedkyní sněmovního výboru pro obranu, a internetový publicista Zandl. Podle Pirátů Zandl v posledních letech vedl projekty zaměřené na kyberbezpečnost ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým, sdružením CESNET a Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost.

NÚKIB vznikl v létě 2017 vyčleněním z Národního bezpečnostního úřadu. Jako centrální správní orgán má na starost kybernetickou bezpečnost včetně ochrany utajovaných informací v oblasti informačních a komunikačních systémů. Zabývá se i neveřejnými službami v rámci družicového systému Galileo. Bývalý poslanec a šéf Národního bezpečnostního úřadu Navrátil vedl úřad od jeho vzniku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme