Úřady varují před další vlnou hackerských útoků, ohroženi jsou čelní představitelé institucí

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na další vlnu vyděračské kampaně, která cílí na veřejný i privátní sektor. Útočník se podle úřadu vydává za kyberkriminální skupinu s názvem Fancy Lazarus, která pod výhrůžkou silného DDoS útoku požaduje zaplacení výkupného v bitcoinech. Úřad to ve středu uvedl na svém webu. Před vyděračskou kampaní varoval i ve druhé polovině května.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počítač, ilustrační foto

počítač, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Úřad uvedl, že v této vlně kampaně po nezaplacení výkupného v daném termínu útok začne a požadovaná částka se každý další den postupně zvyšuje.

„Útočník komunikuje přes e-mail – nejčastěji ze schránek z domény protonmail.com. E-maily jsou cílené na vrcholné představitele dané instituce a obsahují pokyny k zaplacení výkupného,“ uvedl úřad.

Riziko útoku hackerů v Česku je podle kyberúřadu vyšší. Pozor má dát vládní sektor i významné firmy

Číst článek

V případě obdržení obdobného vyděračského e-mailu úřad doporučuje výkupné neplatit a kontaktovat policii nebo provozovatele národního CERT, což je bezpečnostní tým pro koordinaci řešení bezpečnostních incidentů v počítačových sítích.

Dále je možné kontaktovat Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, pokud jde o subjekt podléhající zákonu o kybernetické bezpečnosti.

Ve druhé polovině května úřad varoval před vyděračským softwarem Avaddon, tato kampaň cílí na české firmy a organizace napříč sektory. Útočníci v napadeném systému soubory zašifrují a část dat zveřejní na takzvaném darkwebu, aby vydíraného motivovali k zaplacení za dešifrování a nezveřejnění zbytku dat.

Temný web neboli darkweb je část internetu, kam se nelze dostat z internetových vyhledavačů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme