Úřady varují před další vlnou hackerských útoků, ohroženi jsou čelní představitelé institucí

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na další vlnu vyděračské kampaně, která cílí na veřejný i privátní sektor. Útočník se podle úřadu vydává za kyberkriminální skupinu s názvem Fancy Lazarus, která pod výhrůžkou silného DDoS útoku požaduje zaplacení výkupného v bitcoinech. Úřad to ve středu uvedl na svém webu. Před vyděračskou kampaní varoval i ve druhé polovině května.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počítač, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Úřad uvedl, že v této vlně kampaně po nezaplacení výkupného v daném termínu útok začne a požadovaná částka se každý další den postupně zvyšuje.

„Útočník komunikuje přes e-mail – nejčastěji ze schránek z domény protonmail.com. E-maily jsou cílené na vrcholné představitele dané instituce a obsahují pokyny k zaplacení výkupného,“ uvedl úřad.

Riziko útoku hackerů v Česku je podle kyberúřadu vyšší. Pozor má dát vládní sektor i významné firmy

Číst článek

V případě obdržení obdobného vyděračského e-mailu úřad doporučuje výkupné neplatit a kontaktovat policii nebo provozovatele národního CERT, což je bezpečnostní tým pro koordinaci řešení bezpečnostních incidentů v počítačových sítích.

Dále je možné kontaktovat Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, pokud jde o subjekt podléhající zákonu o kybernetické bezpečnosti.

Ve druhé polovině května úřad varoval před vyděračským softwarem Avaddon, tato kampaň cílí na české firmy a organizace napříč sektory. Útočníci v napadeném systému soubory zašifrují a část dat zveřejní na takzvaném darkwebu, aby vydíraného motivovali k zaplacení za dešifrování a nezveřejnění zbytku dat.

Temný web neboli darkweb je část internetu, kam se nelze dostat z internetových vyhledavačů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme