Úřad pro kybernetickou bezpečnost mění ředitele. Nově ho povede generál Karel Řehka

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) povede generál Karel Řehka. Jeho jmenování do čela instituce umožnil sněmovní bezpečnostní výbor, když na středeční schůzi vládní nominaci podle zákona projednal. Příslušné usnesení podpořili všichni přítomní členové výboru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Řehka, brigádní generál | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Karel Řehka (45) se účastnil zahraničních armádních misí, působil u speciálních sil, na ministerstvu obrany i u NATO. Nahradí Dušana Navrátila, jehož odvolání loni v prosinci zdůvodnil premiér Andrej Babiš (ANO) nízkou odborností a nedostatečnými manažerskými a komunikačními schopnostmi.

S minulými vládami jsem problém neměl, kyberúřad získal respekt i v zahraničí, říká odvolaný Navrátil

Číst článek

Nový ředitel by měl nastoupit k dubnu. Do jeho jmenování vede kyberbezpečnostní úřad statutární náměstek Jaroslav Šmíd. Do výběrového řízení se přihlásilo devět lidí. Ve výběrové komisi zasedali i ředitelé všech tří českých zpravodajských služeb.

Jednání výboru bylo kvůli koronavirové hrozbě neveřejné. Sešlo se na něm 13 z 18 členů, měli nasazené roušky.

Účastník zahraničních misí

Řehka vystudoval vojenské gymnázium v Opavě a Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově. Absolvoval například roční důstojnický kurz ve Velké Británii nebo prestižní kurz rangers v USA. Zúčastnil se misí na Balkáně a v Afghánistánu.

Za více než 90 % kyberútoků na Česko je cizí stát, nejčastěji Rusko a Čína, uvedl bezpečnostní úřad

Číst článek

V české armádě působil u 601. skupiny speciálních sil generála Moravce, které od roku 2010 vedl. Od listopadu 2014 stál v čele Ředitelství speciálních sil ministerstva obrany. Naposledy byl zástupcem velitele Mnohonárodní divize severovýchod, pod kterou spadají alianční jednotky rychlé reakce předsunuté na území Polska a Pobaltí.

NÚKIB vznikl v létě 2017 vyčleněním z Národního bezpečnostního úřadu. Jako centrální správní orgán má na starost kybernetickou bezpečnost včetně ochrany utajovaných informací v oblasti informačních a komunikačních systémů. Zabývá se i neveřejnými službami v rámci družicového systému Galileo. Bývalý poslanec a někdejší šéf Národního bezpečnostního úřadu Navrátil vedl NÚKIB od jeho vzniku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme