Národní úřad pro zaměstnanost a sociální správu začne fungovat od roku 2009

Od roku 2009 začne v Česku fungovat zbrusu nová instituce. Národní úřad pro zaměstnanost a sociální správu převezme od obecních a krajských úřadů zodpovědnost za vyplácení dávek, příspěvků a také za ochranu dětí. Ministerstvo práce slibuje, že úřad sjednotí správu všech dávek, služba občanům bude ucelená a stát navíc získá lepší přehled o potřebách žadatelů a bude s nimi moci i lépe pracovat a efektivně jim pomáhat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Ministerstvo práce a sociálních věcí | Foto: Jan Rosenauer

Návrh na vznik Národního úřadu pro zaměstnanost a sociální správu schválila vláda. Ministr práce Petr Nečas, tak může začít s přípravou příslušného návrhu zákona. "Je to důležitá záležitost, která umožní zjednodušit a zefektivnit celý dávkový systém. Přes dávkové systémy, které jsou v současné době velmi roztříštěné, protéká třeba v letošním rozpočtu 90 miliard korun a je třeba dosáhnout vyšší efektivity," vysvětluje přínosy nové instituce Nečas.

Teplický primátor Jaroslav Kubera záměr vlády vítá: "Obecní úřady s rozšířenou působností se staly takovými malými okresními úřady a starají se v našem případě třeba o dalších 33 obcí. To je pro nás neúnosné, protože samospráva tím trpí, a kromě toho na to doplácíme i finančně, protože z rozpočtových prostředků města saturujeme státní správu."

Podobný názor mají i jiní primátoři a starostové. Proti jsou někteří hejtmani. Obávají se, že se zbytečně zvýší byrokracie a že budou muset platit výstavbu nových úředních budov. Jihočeský hejtman Jan Zahradník se také obává, že se jen zvýší počet úředníků. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase nic takového nehrozí. Pobočky nové instituce podle něj vzniknou ze současných úřadů práce.

Opoziční ČSSD by přivítala, kdyby stát vyplácel dávky adresněji.

Pavel Otto, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme