Ředitel bezpečnostního úřadu: Informace o útoku na ministerstvo zahraničí jsme senátorům neposkytli

Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil v pondělí na jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu řekl, že jeho úřad senátorům neposkytl informace o kybernetickém útoku na ministerstvo zahraničí. V tiskové zprávě o tom v pondělí informoval Úřad vlády. Pavel Fischer (nez.) serveru iROZHLAS.cz v úterý řekl, že pracovník NÚKIBu přinesl informace na výbor před jednáním.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 15:59 19. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dušan Navrátil, ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) | Zdroj: Profimedia

„V rámci schůze předsednictva Bezpečnostní rady státu ředitel NÚKIB konstatoval, že se jednání senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost za NÚKIB nikdo neúčastnil a nikomu ze senátorů nebyly poskytnuty žádné informace, na jejichž základě následně senátní výbor přijal své usnesení ze dne 13. srpna 2019,“ uvedla Strakova akademie v tiskové zprávě. Předsednictvo Bezpečnostní rady státu zasedlo na úřadu vlády v pondělí ráno.

Kybernetický úřad: Za červnovým útokem na ministerstvo zahraničí stojí cizí stát

Číst článek

„Veškeré kybernetické útoky jsou brány vážně a vláda se jejich řešení vždy intenzivně věnuje a věnovala. Jedná se o jednu z dlouhodobých vládních priorit,“ uvedlo dál vedení rady s tím, že vláda podniká přímé a konkrétní kroky k zajištění bezpečnosti významných informačních systémů a modernizaci komunikačních technologií v rámci celé státní správy.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) výsledek jednání předsednictva rady nechtěl dál přiblížit. Novinářům řekl, že jeho resort počítá pro příští rok s 1,6 miliardy korun na kybernetickou bezpečnost a o částce bude ještě jednat s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).

Kabinet podle prohlášení podniká konkrétní kroky k zajištění bezpečnosti významných IT systémů.

Nedostatečná pozornost

Vyjádření Dušana Navrátila je v přímém rozporu s tím, co minulý týden v úterý řekl serveru iROZHLAS.cz předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer.

„Jsme v pracovním kontaktu s NÚKIB od chvíle, kdy ministerstvo financí ukázalo, že pro něj otázka kybernetické bezpečnosti není prioritou. NÚKIB žádal o 48 specialistů navíc v rozpočtu na příští rok a dostal, pokud vím, zlomek. Od té doby s NÚKIB jednáme o konkrétních úkolech a také o tom, co se děje. Takže tohle máme skutečně od NÚKIB,“ uvedl tehdy Fischer.

‚Nejsou peníze.‘ Novela měla zlepšit kyberbezpečnost ministerstev a vlády, ale vnitro ji zametá pod stůl

Číst článek

„Fyzicky na výboru nebyl, byl tu před jednáním. (pracovník NÚKIB – pozn. red.) Byla to velmi čerstvá zpráva,“ dodal.

K pondělním událostem se Fischer vyjádřil v komentáři, který poskytl jeho asistent Jan Urban. „Usnesení výboru mluví jasnou řečí: rozpočet na kybernetickou obranu státu není dostatečný a vláda tomu nevěnuje patřičnou pozornost,“ uvedl v něm.

„Výroky, které dnes zazněly v souvislosti s jednáním Bezpečnostní rady státu, bereme na vědomí a budeme se jim věnovat, ale ne prostřednictvím médií,“ doplnil. Stále podle Fischera platí, že vláda rozpočet na kybernetickou obranu občanů nenavýšila.

I další člen výboru Jiří Dienstbier (ČSSD) považuje za podstatnou část usnesení tu, ve které se mluví o důležitosti boje s kybernetickými hrozbami a jeho financování. Pasáž o NÚKIB podle něj byla do usnesení zapracována poté, co na výboru taková informace zazněla.

Vyjádření výboru pro bezpečnost

Senátní výbor minulý týden v usnesení vyzval vládu, aby kybernetické bezpečnosti věnovala veškerou pozornost a rozpočtové prostředky.

Kabinet také požádal, aby věnoval veškerou pozornost a rozpočtové peníze na posílení kybernetické bezpečnosti nejen na úřadech, které jsou pod kybernetickým útokem, ale aby také přijal opatření, která umožní kybernetickým útokům zamezit.

Ministerstvo zahraničí čelilo kybernetickému útoku v červnu. Podle serveru Deník N za útokem na českou diplomacii s velkou pravděpodobností stojí ruská vojenská rozvědka GRU. Ruské velvyslanectví to označilo za spekulaci.

Hackeři údajně narušili vnější počítačovou síť ministerstva, ve které nejsou utajované informace. Výbor poté se znepokojením konstatoval, že incident je „podle informací NÚKIB útokem cizí státní moci“.

Premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu kritizoval, že NÚKIB se situací zabýval a informoval Senát, ale žádného z členů vlády. „Považuji za zcela nepřijatelné, aby vláda o takové situaci nebyla informována nebo se o takových informacích dozvídala z médií,“ uvedl. Pokud se potvrdí, že za útokem stojí Rusko, přislíbil jednoznačnou reakci.

 

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme