Národnímu divadlu bude šéfovat Daniel Dvořák

Novým ředitelem Národního divadla v Praze bude Daniel Dvořák. Režisér a scénograf Dvořák působí jako ředitel Státní opery Praha. Nový šéf české první scény má nastoupit k 1. září a funkci převzít v červnu 2002.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sedmačtyřicetiletý Daniel Dvořák vystudoval architekturu a scénografii na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a ve Vídni. Od roku 1984 spolupracuje s Národním divadlem v Praze, kde vytvořil řadu návrhů pro operu i balet. V poslední době se věnoval i tvorbě pro muzikálové produkce. Za svůj hlavní úkol označil integraci pražského Národního divadla do evropského kulturního povědomí a naopak nutné vstřebávání zahraničních vlivů. "Musíme si v této souvislosti uvědomit to, že v roce 2004 nám přibyde mnoho destíek milónů spoluobčanů, kteří budou mít také nějaký názor na naši kulturu a budou v mít v případě Národního divadla jisté konkrétní představy, které by Národní divadlo mělo splňovat. Pakliže něco chceme po Evropě, musíme Evropě také něco přinést."

Současně s výměnou ředitele Národního divadla dojde také k výměně šéfů jednotlivých souborů. Činohru by měl v budoucnu řídit Michal Dočekal, operu Jiří Nekvasil a balet Petr Zuska.

Jméno nového ředitele oznámil ministr kultury Pavel Dostál téměř měsíc poté, co mu výběrová komise předložila své tipy. Dostál se setkal s těmi uchazeči, jejichž projekty ho zaujaly. Byli to dosavadní ředitel Jiří Srstka, ředitel plzeňského divadla Jan Burian a ředitel Státní opery Praha Daniel Dvořák.

Ministr Pavel Dostál se dále vyjádřil k problematice Sovových mlýnů a otáčivého divadla v Českém Krumlově. K Sovovým mlýnům uvedl, že nesouhlasí s expertizou úředníků Ministerstva kultury, kteří diskutovaný projekt rekonstrukce budovy s původně neplánovanou sleněnou krychlí zamítli. Ministr žádá o zvážení dalších aspektů projektu a konečné rozhodnutí, zda bude či nebude projekt realizován, oznámí do měsíce. Také v otázce českokrumlovské točny nebyl vyřčen konečný verdikt. Úvahy ministerstva se ale podle všeho ubírají podobným směrem jako úvahy památkářů: točnu v Krumlově zachovat, ale na jiném místě než v chráněném zámeckém parku.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme