Národnímu divadlu bude šéfovat Daniel Dvořák

Novým ředitelem Národního divadla v Praze bude Daniel Dvořák. Režisér a scénograf Dvořák působí jako ředitel Státní opery Praha. Nový šéf české první scény má nastoupit k 1. září a funkci převzít v červnu 2002.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sedmačtyřicetiletý Daniel Dvořák vystudoval architekturu a scénografii na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a ve Vídni. Od roku 1984 spolupracuje s Národním divadlem v Praze, kde vytvořil řadu návrhů pro operu i balet. V poslední době se věnoval i tvorbě pro muzikálové produkce. Za svůj hlavní úkol označil integraci pražského Národního divadla do evropského kulturního povědomí a naopak nutné vstřebávání zahraničních vlivů. "Musíme si v této souvislosti uvědomit to, že v roce 2004 nám přibyde mnoho destíek milónů spoluobčanů, kteří budou mít také nějaký názor na naši kulturu a budou v mít v případě Národního divadla jisté konkrétní představy, které by Národní divadlo mělo splňovat. Pakliže něco chceme po Evropě, musíme Evropě také něco přinést."

Současně s výměnou ředitele Národního divadla dojde také k výměně šéfů jednotlivých souborů. Činohru by měl v budoucnu řídit Michal Dočekal, operu Jiří Nekvasil a balet Petr Zuska.

Jméno nového ředitele oznámil ministr kultury Pavel Dostál téměř měsíc poté, co mu výběrová komise předložila své tipy. Dostál se setkal s těmi uchazeči, jejichž projekty ho zaujaly. Byli to dosavadní ředitel Jiří Srstka, ředitel plzeňského divadla Jan Burian a ředitel Státní opery Praha Daniel Dvořák.

Ministr Pavel Dostál se dále vyjádřil k problematice Sovových mlýnů a otáčivého divadla v Českém Krumlově. K Sovovým mlýnům uvedl, že nesouhlasí s expertizou úředníků Ministerstva kultury, kteří diskutovaný projekt rekonstrukce budovy s původně neplánovanou sleněnou krychlí zamítli. Ministr žádá o zvážení dalších aspektů projektu a konečné rozhodnutí, zda bude či nebude projekt realizován, oznámí do měsíce. Také v otázce českokrumlovské točny nebyl vyřčen konečný verdikt. Úvahy ministerstva se ale podle všeho ubírají podobným směrem jako úvahy památkářů: točnu v Krumlově zachovat, ale na jiném místě než v chráněném zámeckém parku.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme