Národohospodářská fakulta po Ševčíkovi. Děkana bude senát volit v květnu, je čas na podání návrhů

Akademický senát Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze (NF VŠE) bude nového děkana volit v úterý 7. května. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu fakulty. Dosud fakultu vedl kontroverzní děkan Miroslav Ševčík, o jehož odvolání usiloval rektor vysoké školy Petr Dvořák. Ševčík už v prosinci řekl, že znovu na post děkana kandidovat nebude. Obrátil se ale na soud.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akademický senát Národohospodářské fakulty VŠE. Děkan, Miroslav Ševčík

Akademický senát Národohospodářské fakulty VŠE, vlevo stojí odvolaný děkan Miroslav Ševčík | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

O odvolání bývalého děkana Miroslava Ševčíka rozhodl rektor školy Petr Dvořák loni v prosinci, Ševčík proti rozhodnutí podal žalobu. Akademický senát fakulty vyčkával s vyhlášením volby nového děkana, dokud soud nerozhodne o návrhu na odložení účinnosti odvolání.

‚Může se dál věnovat akademické a vědecké činnosti.‘ Proč soud nevrátil Ševčíka do křesla děkana

Číst článek

Městský soud v Praze žalobě odkladný účinek v únoru nepřiznal, o žalobě bude teprve rozhodovat. Národohospodářskou fakultu nyní vede statutární zástupkyně děkana Adéla Zubíková.

Rektor Ševčíkovi vytýkal nevhodné vystupování na veřejnosti. Dopad děkanových veřejných vyjádření byl podle něj zásadním důvodem pro odvolání, protože poškozovala dobré jméno fakulty.

Spor o odvolání

Dvořák už dříve řekl, že kdyby Ševčíka neodvolal, mělo by to pro školu mnohem závažnější dopady. Zdůraznil, že rozhodnutí není podmíněno Ševčíkovými politickými názory.

Ševčíkovi vadí ‚politický bossing‘. Spor s rektorem VŠE chce řešit u soudu

Číst článek

Dvořák také dříve žádost o Ševčíkovo odvolání zdůvodňoval jeho účastí na protivládní demonstraci loni v březnu na pražském Václavském náměstí. U incidentu u Národního muzea, kde se po skončení protestu část lidí snažila z budovy odstranit ukrajinskou vlajku, zasahovala policie. Ševčík tvrdí, že tam byl, protože pomáhal zraněnému.

Podle Ševčíka jde o politické rozhodnutí, které poškozuje univerzitu daleko více než jeho hodnocení premiéra. Ševčík označil předsedu vlády Petra Fialu (ODS) za hňupa a eurokomisařku Věru Jourovou za Joudovou.

Podle rektora to není svobodně vyjádřený názor, jak říká Ševčík, ale nepřijatelné znevažování veřejně činné osoby.

‚Spíš kandidovat nebudu‘

Ševčík v prosinci řekl, že kandidovat nebude, ale bude se soudit. V pondělí nechtěl říci, zda bude kandidovat či ne. „Spíš se budu držet toho, že kandidovat nebudu,“ dodal.

Patří Ševčík mezi nové odborníky SPD? ‚Neplácli jsme si,‘ popírá děkan dohodu, spolupráci ale nevylučuje

Číst článek

Návrhy na kandidáta na děkana se musí podat písemně do 3. dubna, podat ho může každý člen akademické obce fakulty. Kandidáta na děkana volí akademický senát fakulty zpravidla z řad akademických pracovníků fakulty, nejčastěji profesorů nebo docentů.

Návrh na kandidáta na děkana musí splňovat určité náležitosti, musí například obsahovat vlastnoručně podepsaný souhlas kandidáta nebo přehled jeho dosavadní vědecké a pedagogické činnosti.

Nového děkana bude akademický senát volit v úterý 7. května.

Pro přijetí návrhu na jmenování kandidáta na děkana musí daný kandidát získat nadpoloviční většinu hlasů všech členů akademického senátu, tedy pět z devíti hlasů. Poté musí nového děkana jmenovat rektor. Funkční období nového děkana potrvá do roku 2028.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme