Senát Národohospodářské fakulty VŠE nezvolil nástupce Ševčíka, jediný kandidát na děkana neuspěl

Akademický senát Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v úterý v tajném hlasování nezvolil nového děkana, který by pokračoval ve funkci po Miroslavu Ševčíkovi. Toho odvolal rektor univerzity Petr Dvořák v prosinci. Jediným kandidátem na pozici byl Zdeněk Chytil, který zastával funkci děkana v letech 2018 až 2022. Od akademického senátu získal jen jeden hlas, sedm členů bylo proti. Nový termín volby děkana senát určil na 29. května.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 19:32 7. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoká škola ekonomická

Vysoká škola ekonomická | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz
Podle Chytila bude zamítnutí jeho kandidatury signálem pro další odchody pracovníků z fakulty. Během diskuse také upozorňoval na toxické pracovní prostředí a nezdravou atmosféru vzniklou působením Miroslava Ševčíka na pozici děkana fakulty.

„Je tady určitá autokratická mocenská struktura, která drží své pozice a jak je vidět, drží si je dobře. Fakulta svým způsobem nemá vizi budoucnosti,“ konstatoval.

Druhý uchazeč, bývalý člen bankovní rady České národní banky Pavel Řežábek, odstoupil den před volbou kvůli spojení s predátorskými časopisy.

Akademický senát bude nového děkana znovu volit 29. května od 18 hodin, kandidatury mohou uchazeči podávat podle vnitřních předpisů fakulty.

Chytil na fakultě v současnosti přednáší mikroekonomii a makroekonomii a zároveň je garantem řízení pro udělování profesur. Tuto pravomoc však na přelomu března a dubna fakultě odebral Národní akreditační úřad pro vysoké školství kvůli pochybnostem o kvalitě profesorských řízení.

Právě odebrání akreditace Chytil zmínil během diskuse při volbě – podle něj byl hlavním faktorem velký odliv publikujících zaměstnanců. Svůj podíl na vzniklé situaci odmítl s tím, že není jedinou osobou odpovědnou za udělování profesur.

Miroslav Harant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme