Nárok na neplacené volno při povodních může být i kvůli ochraně majetku

Povodně v Čechách zpřeházely plány mnoha lidem. Vedle odklízení škod a starostí, jak se s novou životní situací srovnat, musí řešit také běžné povinnosti. Jako třeba včasný příchod do práce nebo ochranu majetku před rabováním. V některých případech mají ze zákona nárok na volno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velká voda - Svoboda nad Úpou - škody po povodních | Foto: Bohuslav Štěpánek

Pokud se kvůli velké vodě nedostaneme do práce nebo jestli odklízíme škody, které nám povodeň napáchala doma, máme podle zákona nárok na volno. A to většinou na neplacené volno.

„A nikdo vás za to nesmí sankcionovat a postihovat. Radím ale, pokud je to jen trochu možné, oznámit to zaměstnavateli bez zbytečného odkladu. Aby ten se podle toho také mohl nějak zařídit,“ radí právnička Dagmar Raupachová.

Je ale možné se i dohodnout se zaměstnavatelem, že si zaměstnanec zameškanou dobu napracuje a pak o peníze nepřijde.

Pokud nastane případ, že zaměstnanec odstraňuje následky povodní sice na svém majetku, ale ve veřejném zájmu (např. hrozí zřícení budovy či hygienické důvody), jedná se o překážku v práci z důvodu obecného zájmu.

Zaměstnanec pak má nárok na pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu. Na náhradu mzdy nebo platu od zaměstnavatele nárok ze zákona automaticky není, nicméně nic nebrání tomu, aby se zaměstnanec a zaměstnavatel dohodli jinak nebo to jinak stanovil vnitřní předpis.

Volno by lidé mohli dostat i v případě, kdy chtějí ochránit svůj majetek, protože velká voda sebou obvykle přináší i případy rabování.

„Pokud není možná jiná ochrana majetku a dotyčný to umí alespoň trochu nějakým způsobem prokázat, tak by měl mít také nárok na pracovní volno. Ale opět bez náhrady mzdy,“ dodává Raupachová.

Lidem, kteří byli postiženi povodní, umožňuje zákon o pomoci v hmotné nouzi poskytnout mimořádnou okamžitou pomoc.

Michaela Vetešková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme