Nárok na odškodnění v kauze H-System je podle soudu promlčený, věřitelé na žalobě trvají

Okresní soud pro Prahu-západ odročil jednání v kauze zkrachovalé společnosti H-System na konec října. Do té doby se mají věřitelé sdružení ve Stavebním bytovém družstvu Svatopluk rozhodnout, jestli budou pokračovat v žalobě proti konkurzním správcům Ivě Ištvánkové a Josefovi Monsportovi. Soud totiž případný nárok na náhradu škody považuje za promlčený.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel H-Systemu Petr Smetka (na snímku z 19. září 2012) | Zdroj: ČTK

Družstvo po správcích žádá přes 2 a půl milionu korun za investici do jednoho z nedokončených domů.

„Požadujeme částku, která představuje zhodnocení nemovitosti ve Velkých Přílepech. Jedná se o rodinný dům, který byl prodán zhruba za milion korun, jeho hodnota přitom byla vyšší. Zkrátka nebyla kompenzována částka investicím, které byly do domu vloženy ze strany bytového družstva Svatopluk,“ vysvětlil Radiožurnálu advokát družstva Vojtěch Trávníček.

Věřitelé H-Systemu tak podle žaloby přišli nejméně o 4 miliony korun. Konkurzní správce Josef Monsport se ale hájí tím, že postupoval podle zákona.

Zakladatel vytunelovaného H-Systemu Petr Smetka je na svobodě. Ve vězení strávil 12 let

Číst článek

Družstvo Svatopluk bude ale podle všeho na projednání žaloby trvat. „S největší pravděpodobností na ní budeme dále trvat. Asi nezměníme názor soudce, že je to promlčená věc, ale máme názory renomovaných právníků, kteří tvrdí, že naše věc není promlčená a jedná se o konkurzní záležitost,“ zástupce družstva Martin Junek.

Společnost H-System uzavřela v 90. letech se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Firma ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 rodinných domů.

Majoritní akcionář H-Systemu Petr Smetka si za vytunelování společnosti, kterým tisícovka lidí přišla o zhruba miliardu korun, odpykal 12 let vězení.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme